Alergia u dzieci ŻYWNOŚĆ

Moje dziecko nie lubi warzyw

Moje dziecko nie lubi warzyw

Alergia na warzywa

Różne warzywa mogą wywołać alergię. Nie można lekceważyć tej możliwości i składać wszystkiego na typową dla dzieci niechęć do warzyw. Brokuły nie są jedynymi warzywami, które uczulają. W tej grupie znajdują się także m.in.: seler, pomidory, cebula, por, szczypior i czosnek. Do warzyw, które uczulają najrzadziej, zalicza się m.in. marchew, buraczki, dynię, kalafior, kalarepę, pietruszkę, ziemniaki, cukinię, zielony groszek i brokuły.

Moje dziecko nie lubi warzyw

Alergia na brokuły

Alergia na brokuły spowodowana jest nierównowagą systemu immunologicznego. Może objawiać się na różne sposoby. Objawy alergii na brokuły:

  • nudności i wymioty,
  • kaszel i trudności w oddychaniu,
  • obrzęk ust, rąk bądź stóp,
  • różne objawy skórne: pokrzywkę i wysypki,
  • świąd i mrowienie ust.

Czasami pojawia się także duszność, zmniejszone ciśnienie krwi, silny ucisk w gardle, a nawet utrata przytomności.

Zapobieganie i leczenie

Podobnie jak i w przypadku innych alergii, najlepszym sposobem na zapobieganie jest brak jakiegokolwiek kontaktu z alergenem, czyli z brokułami. W przypadku, kiedy objawy się pojawiają, należy zastosować leki przepisane przez lekarza specjalistę.

Brokuły mogą być wprowadzane do diety malucha po 5-6 miesiącu. Należy je wprowadzać pojedynczo (inne warzywa również), tak więc w przypadku ewentualnej alergii będzie można określić, co dokładnie ja wywołuje.

Moje dziecko nie lubi warzyw

Jeśli jednak okaże się, że jest to alergia na brokuły, to należy je od razu wyeliminować z diety. Brokuły są bogate w witaminy i składniki mineralne,ale można je uzupełnić poprzez podawanie innych warzyw i owoców.

Zachęcam do tego, aby słuchać swojego dziecka i właściwie odczytywać sygnały przez nie wysyłane, szczególnie wtedy, kiedy jeszcze nie potrafi mówić. Niechęć do danego jedzenia może być właśnie konsekwencja alergii, a nie chwilowym kaprysem czy wymysłem.

S. Sosnowska