Alergia u dzieci NABIAŁ ŻYWNOŚĆ

Mleko krowie – czy chroni przed alergią?

mleko

Mleko krowie zostało uznane za jeden z alergenów pokarmowych. Najnowsze badania wykazują, ze świeże i niepasteryzowane mleko może wręcz pomóc przy alergii czy astmie. Czy to możliwe?

Świeże mleko krowie

Produkty, które są dostępne w sklepach znacząco odbiegają od tych naturalnych. Podobnie jest z mlekiem. W supermarketach znajdziemy mnóstwo kartonów czy butelek z białym płynem. Spoglądając na datę ważności możemy być nieco zaskoczeni. Okazuje się, że dostępne mleko ma bardzo długą ważność, nawet kilkumiesięczną. Świeże mleko po kilku dniach zamienia się w zsiadłe, co jest naturalnym procesem jego fermentacji. To, które znajdziemy w sklepach jest pasteryzowane czy homogenizowane, przez co zawiera mniejszą ilość zdrowych kwasów tłuszczowych i wartości odżywczych. W rezultacie nie działa na nasz organizm tak jak to świeże, od krowy.

Nieprzetworzone mleko krowie – czy chroni przed alergią?

Badacze wyjaśniają dlaczego świeże mleko może chronić przed alergią oraz astmą. Badania prowadzone na dzieciach zamieszkałych tereny wiejskie wykazały, że były one mniej podatne na alergie oraz astmę. Przyczyna tkwi w regularnym spożywaniu krowiego mleka. To potwierdzone informacje, nad którymi wielokrotnie dyskutowali wcześniejsi naukowcy. Wiejskie mleko, a właściwie jego zawartość odżywcza okazała się cenna dla dziecięcych organizmów. Wiejskie mleko zawiera więcej mikrobów. Dostępne w sklepach produkty są poddawane obróbce cieplnej, co działa niekorzystnie na ich późniejsze właściwości. Procesowi ulega również białko. Po pasteryzacji traci swoje zdrowe cechy. Mleko wiejskie zawiera więcej tłuszczu. Wyższy poziom kwasów omega-3 jest znacznie bardziej korzystny dla zdrowia niż ten w przetworzonym mleku. Co ciekawe, spożywanie mleka w późniejszych latach może mieć znaczenie na mniejsze ryzyko rozwoju astmy. Oznacza to, ze osoby narażone na choroby układu oddechowego czy alergie powinny pić regularnie mleko, ale tylko to bezpośrednio od krowy, nie poddawane żadnym obróbkom.

mleko-krowieMleko krowie jest bez wątpienia cennym elementem diety dziecka czy osoby dorosłej. W czasach, kiedy nietolerancja laktozy czy alergia na mleko jest czymś naturalnym, bardzo często rozmawia się ba temat działania mleka na organizm ludzki. Skoro naukowcy potwierdzają korzyści, jakie przynosi spożywanie mleka wiejskiego, może najwyższy czas zastąpić nim komercyjne kartony. Mleko może uchronić przed alergią i astmą, jednak pamiętajmy, że z alergią różnie bywa.

Katarzyna Antos