masaż Shantala

Starożytny masaż Shantala to doskonała technika masowania niemowląt i dzieci. Dlaczego warto masować niemowlę?

Dlaczego warto masować niemowlę?

Masaż Shantala przywędrował do nas z Holandii, gdzie bardzo często jest wykorzystywany. Został stworzony właśnie z myślą o dzieciach. Regularny masaż ma bardzo pozytywny wpływ na dziecko. Dzięki delikatnemu dotykowi, rodzice mogą nawiązać z dzieckiem niezwykłą więź. Masaż Shantala oddziałuje na stan emocjonalny niemowlaka. Uodparnia dziecko na stres i pozwala mu się w pełni zrelaksować oraz wyciszyć. Masując dziecko, rodzic komunikuje się z nim,poznając jego język oraz ciało. Jednocześnie daj mu poczucie bezpieczeństwa i pełnej akceptacji. Delikatne ruchy są bezpieczne dla malucha i mogą pomóc w kształtowaniu różnych odruchów.

Dlaczego warto masować niemowlę i jak to robić?

Masowanie dziecka metodą Shantala, daje mnóstwo korzyści. Dzięki niemu, poprawia się trawienie maluszka oraz więź z rodzicem. Masaż pomaga w uregulowaniu snu oraz wyciszeniu. Działa uspokajająco i zwiększa świadomość granic własnego ciała. Podnosi odporność oraz stymuluje układ hormonalny. Podczas masowania możemy wykorzystać specjalną muzykę. Nasze niemowlę masujemy w spokojnym otoczeniu, najlepiej w pomieszczeniu o temperaturze 20 stopni. Dziecko powinno być nagie, ułożone na kocyku lub macie, blisko osoby masującej. Masaż Shantala wykonujemy przy użyciu olejku, masując kolistymi i rytmicznymi ruchami klatkę piersiową dziecka. Następnie przechodzimy ruchami do podbrzusza, boku i kolejno obojczyków. Staramy się, by ręce były jakby przyklejone do ciała dziecka. Nie tracimy z nim bliskiego kontaktu, ale jesteśmy delikatni. Nie zapominamy o dłoniach, nogach i piętach dziecka. Tam także stosujemy koliste ruchy, nieco wolniejsze. Jeśli chodzi o główkę, możemy ją masować, ale dziecinie bardzo to lubią, ponieważ przypomina im poród. Dlatego kobiety w ciąży, planujące zastosować technikę Shantala, powinny mieć tona uwadze. Cały masaż powinien sprawić dziecku ogromną przyjemność.

masaż ShantalaTechnika masażu Shantala nie jest trudna. Nawet początkujący rodzice będą ją w stanie opanować w krótkim czasie. Ze względu na wiele dobroczynnych korzyści, warto praktykować masaż w domowym zaciszu szczególnie, gdy nasza pociecha jest niespokojna i ma trudności z zasypianiem. Masaż tego typu można wykonywać codziennie lub chociaż 3-4 dni w tygodniu. Oprócz pozytywnego wpływu na dziecko, również rodzice doznają korzyści, płynących z tej starożytnej a popularnej techniki. Shantala wzmacnia pewność siebie, uspokaja i jest skutecznym środkiem łagodzącym objawy depresji poporodowej u matek. To idealny kanał komunikacji rodziców z dzieckiem, więc warto wcielić go w życie. W okresie niemowlęcym, po ciąży, jak i w późniejszych miesiącach życia dziecka, z powodzeniem możemy wykorzystywać technikę Shantala.

Katarzyna Antos