Leki stosowane w atopowym zapaleniu skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skórna, której nie da się skutecznie wyleczyć. U jej podłoża leży atopia. Termin ten oznacza genetycznie uwarunkowane predyspozycje do nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na małe dawki obiektywnie nieszkodliwych czynników. Kontakt z alergenem prowadzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE, które odpowiedzialne są za przykre symptomy uczulenia. Objawy AZS to świąd, suchość i podrażnienie skóry, stany zapalne oraz łuszczenie się naskórka. Jakie są leki stosowane w atopowym zapaleniu skóry? 

Atopowe zapalenie skóry najczęściej rozpoznawane jest we wczesnym dzieciństwie. Często z biegiem czasu jego objawy stają się mnie uciążliwe. Niestety, z AZS nie można wyrosnąć. Ustąpienie dolegliwości to okres remisji, jednakże kontakt z alergenem może doprowadzić do nawrotu choroby. Na szczęście leczenie odpowiednimi farmaceutykami oraz właściwa pielęgnacja skóry atopowej łagodzą symptomy AZS.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Skóra atopowa pozbawiona jest ochrony z powodu upośledzenia lipidowego płaszcza, który chroni przed wnikaniem drobnoustrojów czy antygenów. Objawy pojawiają się pod wpływem kontaktu z substancjami drażniącymi lub alergenami. Mogą być nimi pewne pokarmy, sierść zwierząt, kurz czy detergenty. Charakterystyczny dla atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd, który sprawia, że chory bardzo się drapie. Prowadzi to do uszkodzeń skóry, przez które wnikają bakterie i grzyby odpowiedzialne za stan zapalny. Do tego skóra jest sucha i zaczerwieniona, a naskórek nieestetycznie się łuszczy. Pojawiają się krostki i wypryski. Zmiany zwykle występują na twarzy, szyi oraz zgięciach łokci i kolan. Niekiedy jednak obejmują całą powierzchnię skóry, dodatkowo utrudniając choremu funkcjonowanie.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie przewlekłe. Jego przebieg charakteryzuje się przeplataniem okresów remisji objawów z etapami ich zaostrzenia. Jego bezpośrednią przyczyną jest atopia, czyli genetyczna skłonność do reakcji alergicznych. Jeżeli oboje rodziców cierpi na AZS, ryzyko, że maluch także będzie chorował, wynosi aż 60-80%. Na pojawienie się uciążliwych symptomów wpływają także inne czynniki: zanieczyszczenie środowiska, silny stres oraz kontakt z alergenami pokarmowymi i wziewnymi. Środki czystości czy mydła również uszkadzają barierę skórno-naskórkową. Sprawiają one, że skóra atopowa staje się sucha, swędząca i podatna na zakażenia.

Leki stosowane w atopowym zapaleniu skóry

atopowe zapalenie skóry

Leczenie farmakologiczne niestety nie może pomóc w zwalczeniu atopowego zapalenia skóry. Jest to choroba obciążająca nas na całe życie. Jednak leki mogą pomóc w łagodzeniu jej dokuczliwych objawów. W terapii AZS stosuje się działające miejscowo maści, leki doustne oraz zastrzyki. Środki antyhistaminowe mają zmniejszyć reakcję uczuleniową. Kortykosteroidy (na przykład hydrokortyzon) działają przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzą świąd i zaczerwienienie skóry w okresach nawrotów choroby. Przydatne mogą być także leki immunosupresyjne, które hamują nadmierną reakcję układu odpornościowego. W kuracji atopowego zapalenia skóry stosuje się również leki sedatywne, takie jak Atarax i Clemastin. Wpływają one na ośrodkowy układ nerwowy, działając uspokajająco i łagodząco na swędzenie skóry.

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej

Oprócz farmakoterapii, w leczeniu atopowego zapalenia skóry bardzo istotne jest unikanie kontaktu z alergenami. Styczność z uczulającymi substancjami może doprowadzić do nawrotu objawów AZS. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej. Musi być ona systematycznie nawilżana i natłuszczana. Przydatne jest stosowanie emolientów, czyli specjalnych kosmetyków, które blokują parowanie z powierzchni skóry i zatrzymują jej nawilżenie. Do mycia należy używać preparaty dla atopików, ponieważ zwykłe mydła czy środki czystości także uszkadzają lipidowy płaszcz ochronny. Pomocne może być również stosowanie probiotyków, które uszczelniają barierę jelitową, oraz ćwiczenia relaksacyjne, pozwalające opanować stres.

Karolina Solga