ABC alergii LECZENIE ALERGII

Czy leczenie alergii jest skuteczne?

leczenie alergii

Alergia przez wzgląd na swoje uporczywe objawy, często wymaga terapii. Czy leczenie alergii jest skuteczne? Czy warto je rozpoczynać?

Leczenie alergii

Zanim odpowiemy na pytanie, dotyczące skuteczności leczenia, warto zagłębić się w temat nieco bardziej. Alergia przybiera różną formę. Może być skórna, wziewna, pokarmowa. Możliwości jest wiele, ponieważ miewamy styczność ze zróżnicowanymi alergenami. Alergia nie jest chorobą, choć może przyczynić się do ich rozwoju. Nie ma więc metody, która w krótki i skuteczny sposób, pomogłaby całkowicie pozbyć się problemu. Alergia może towarzyszyć nam przez całe życie. Wszystko zależy od jej stopnia i od tego, czy w ogóle rozpoczęliśmy jakiekolwiek leczenie.

Czy leczenie alergii jest skuteczne?

To pytanie zadają sobie alergicy na całym świecie. Wielokrotne badania dotyczące alergii potwierdzają, że niektóre z form leczenia alergii są skuteczne. Ale żadna z nich nie daje nam pełnej gwarancji na pozbycie się uciążliwego problemu. Leczenie alergii ma na celu głównie zniwelowanie objawów uczulenia takich jak katar, duszności, wysypki czy świąd. W tym celu zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych. Środki w formie tabletek czy kropli hamują wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za mechanizm reakcji alergicznych. To jednak uderzenie w objawy, a przecież przyczyną alergii są liczne alergeny. To właśnie substancje wywołujące alergie, są źródłem naszych problemów ze zdrowiem. W skutecznej walce z alergenami pomaga immunoterapia. Odczulanie ma za zadanie oswoić układ immunologiczny, na kontakt z alergenem. Leczenie polega na podawaniu szczepionki, w skład które wchodzą dawki alergenu, na który pacjent jest uczulony. Dawkowanie alergizującej substancji następuje w określonych odstępach czasu. Terapia odczulająca może trwać nawet klika lat. Obecnie to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia alergii. czy leczenie alergii jest skuteczneMoże znacząco zmniejszyć objawy lub całkowicie wyleczyć nas z alergii. Odczulanie jest polecane osobom, u których występują silne reakcje alergiczne, osłabiające komfort codziennego życia w dużym stopniu. Do skutecznych metod leczenia zalicza się również unikanie alergenów oraz dietę eliminacyjną, stosowaną w przypadku alergii pokarmowych.

Lekarze wciąż poszukują nowych metod leczenia alergii. Problem narasta, więc walka z nim nabiera zupełnie innego znaczenia. Być może w niedalekiej przyszłości, na rynku będą dostępne środki, które pomogą nam zwalczyć obawy alergii, nie tylko doraźnie, ale w pełni. Pozostawiając nas zdrowych i wolnych od wszelkich alergii.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *