Kwercetyna jest wielopierścieniowym związkiem organicznym, wykorzystywanym w leczeniu różnych schorzeń, także alergii. Jakie skutki uboczne niesie ze sobą stosowanie tej substancji?
Kwercetyna w medycynie
Związek zwany kwercetyną jest pozyskiwany z kwiatów kasztanowca i głogu. Ze względu na pochodzenie roślinne, jest to naturalna substancja, zaliczana do grupy flawonoidów. W związku z tym, kwercetyna wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Stanowi formę naturalnego przeciwutleniacza, który działa korzystnie na organizm człowieka. Jej działanie jest wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju alergii. W preparatach na alergię, często możemy znaleźć w składzie właśnie ten roślinny związek, który odznacza się wysoką skutecznością w połączeniu z solami wapnia. Hamuje niektóre enzymy, działając przeciwalergicznie. Swoje możliwości wykorzystuje także w procesie wydzielania histaminy, przeciwdziałając mu i tym samym chroniąc przed reakcjami alergicznymi. Kwercetyna sprawdza się w leczeniu chorób zapalnych takich jak miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Naukowcy mówią także o jej właściwościach przeciwnowotworowych i dużym znaczeniu w diecie pacjenta.
Kwercetyna – skutki uboczne
Każda substancja czy związek leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Organizm człowieka może różnie zareagować na przyjmowany lek, dlatego producenci farmaceutyków mają obowiązek informowania pacjentów o możliwych zagrożeniach ze strony leków. Zanim przejdziemy do skutków ubocznych, nie możemy pominąć działań niepożądanych, które mogą pojawić się na skutek stosowania kwercetyny. Ból głowy, brzucha, biegunki czy utrata apetytu to niektóre z możliwości. Skutki uboczne to poważniejsze efekty działania leku takie jak reakcje alergiczne, wysypka skórna, problemy z oddychaniem, pokrzywka oraz obrzęk jamy ustnej. Jednak skutki uboczne po zastosowaniu kwercetyny zdarzają się bardzo rzadko. Mogą wynikać z nieprawidłowego dawkowania leku. Bez względu na rodzaj środków farmakologicznych, należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza czy farmaceuty. Przed zażyciem leku warto przeczytać ulotkę, dołączoną do opakowania. Informacje w niej zawarte są cenną wiedzą dla pacjenta, której nie powinno się bagatelizować.
Skutki uboczne działania kwercetyny mogą być wynikiem nieprawidłowych reakcji naszego organizmu. Leki, nawet te zawierające roślinne związki, powinny być stosowane tylko na zlecenie lekarza. Przyjmowanie jakichkolwiek farmaceutyków na własną odpowiedzialność, zawsze niesie ze sobą ryzyko działań niepożądanych. A przecież biorąc lek, pragniemy pozbyć się choroby czy dolegliwości, a nie przysporzyć sobie nowych problemów zdrowotnych.
Katarzyna Antos
kwercytyna pomaga w walce z alergiami, hamuje produkcje histaminy i… skutki uboczne reakcje alergiczne… rozdwojenie jazni macie?
To dziwne, sama jestem uczulona na kwercytyne zastanawialam sie jak to mozliwe skoro dziala ona przeciwalergicznie ..
czym się objawia uczulenie