Życie z alergią

Kubeczek menstruacyjny – jakie ma wady i zalety?

kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny stał się ostatnio bardzo modny, zwłaszcza w kręgach osób świadomych ekologicznie. Niewątpliwie ma sporo zalet, ale to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujesz się na jego zakup. Należy wcześniej rozważyć wszystkie za i przeciw. My postanowiłyśmy Wam w tym pomóc.

Zaleta 1.  Oszczędność pieniędzy

Wprawdzie jednorazowy zakup kubeczka menstruacyjnego stanowi wydatek rzędu 70 zł, to w dłuższej perspektywie czasu sporo na nim oszczędzasz. Opakowanie dobrych podpasek to 12 zł, dobrych tamponów 15 zł. W skali roku na podpaski wydasz 144 zł, na tampony 180 zł.  W przypadku podpasek  zakup zwraca się już po 6 miesiącach, tamponów po 5.

Zaleta 2. Przyjazny dla środowiska

Kubeczek menstruacyjny na ogół jest wykonany z silikonu medycznego.  Nie jest to całkowicie naturalny surowiec, on też latami potrafi rozkładać się, ale to jeden artykuł higieniczny, a nie kilkaset tamponów czy podpasek rocznie, które może i zawierają bawełnę, ale też groźne chemikalia.

Zaleta 3. Nie powoduje alergii

Podpaski coraz częściej są perfumowane, zawierają pochodne chloru, kleje itp.  Nic dziwnego, że stanowią źródło potencjalnych alergenów, a ich stosowanie może prowadzić do poważnych podrażnień.  Kubeczek menstruacyjny jest wolny od alergenów, wykonano go bowiem z silikonu medycznego, który uchodzi za materiał bezpieczny dla organizmu człowieka.

Zaleta 4. Duża pojemność

W związku z tym, iż kubeczek menstruacyjny ma dużą pojemność, są dostępne produkty o objętości 48 ml, można go wyjmować z pochwy rzadziej niż tampon. Jest to szczególnie pożądane zwłaszcza podczas podróży.

Wada 1. Możesz mieć problem z rozmiarem

Owszem, kubeczki menstruacyjne są dostępne w różnych rozmiarach, które pozwalają na swobodne umieszczenie ich w pochwie, ale każda z nas ma nieco inną budowę anatomiczną. To, co jest najmniejsze, dla ciebie przy drobnej budowie ciała może być za duże.  Jeśli cytologia cię boli, bo nawet najmniejszy wziernik jest ciut za duży, to kubeczek menstruacyjny nie przypadnie ci do gustu.  Kobiety po porodzie po włożeniu kubeczka menstruacyjnego mogą z kolei odczuwać za duży luz i odnieść wrażenie, że lata on w pochwie.

Wada 2.  Brudne palce

Jego wyjmowanie nie należy do przyjemności. Trzeba uważać, aby nie zrobić sobie krzywdy paznokciami podczas wyciągania kubeczka menstruacyjnego. Na dodatek trzeba tak manewrować, aby nie rozlać jego zawartości. Palce całe we krwi to standard.

Wada 3. Mycie w toaletach publicznych

Wyobrażasz sobie spacer z brudnym kubeczkiem do umywalki w centrum handlowym? Jeśli nie, to odpuść sobie to rozwiązanie. Ono jest niewygodne dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem ze względu na swoją pracę i styl życia.

Wada 4. Kubeczek menstruacyjny jest wyczuwalny

Został on wykonany z przyjaznych skórze materiałów, ale gdy go nosisz, odczuwasz jego obecność w pochwie. Nie każdemu świadomość ciała obcego we wnętrzu organizmu odpowiada, dlatego też warto to przemyśleć, jeśli jesteś wrażliwa na tym punkcie.

Wada 5. Nie dla osób mdlejących na widok krwi

Widok krwi cię przeraża i sprawia, że niemal mdlejesz? Na pewno nie ucieszy cię widok zawartości pojemniczka. Podpaskę po prostu wyrzucasz do kosza, a kubeczek trzeba wyjąć, brudząc się przy tym, a następnie opróżnić jego zawartość i dokładnie go umyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0