królik franek i problem krótkiego ogonka

Szukasz pięknie ilustrowanej bajki, która nauczy twojego dziecka tolerancji dla odmienności i niewyśmiewania kolegów? Królik Franek i problem krótkiego ogonka pomoże ci zaszczepić w maluchu odpowiednie postawy. Jaką historię przygotowała dla swoich małych czytelników Marta Krzemińska?

Królik Franek i problem krótkiego ogonka – edukacyjna bajka dla dzieci

Króliczek chodzi do przedszkola, w którym chętnie bawi się z innymi dziećmi. Pewnego dnia pani Lea przedstawia wszystkim Pusię. Sympatyczna kotka ma piękne oczy i wydaje się  świetną kandydatką na koleżankę. Niestety, gdy Króliczek i jego koledzy odkrywają, że dziewczynka ma krótki ogonek, stają się dla niej naprawdę nieprzyjemni. Wszyscy odwracają się od Pusi tak, jakby była chodzącą zarazą. Nikt nie chce się z nią bawić i zaprzyjaźnić. Na dodatek Króliczek głośno wypowiada krytyczne słowa nt. ogonka Pusi. Dziewczynka je słyszy i robi się jej przykro.

Strach przed odmiennością

Pani Lea opowiada o zaistniałej sytuacji mamie Króliczka. Ta postanawia szczerze porozmawiać z synkiem. Pyta go, dlaczego powiedział coś takiego swojej koleżance. Jest na niego zła i podkreśla, że nikt nie ma prawa naśmiewać się z wyglądu drugiej osoby.  Króliczek przyznaje, że bał się zarazy. Nie chciał, aby jego ciało także stało się ułomne. Mama tłumaczy synkowi, że innością nie można się zarazić poprzez wspólną zabawę.

Brak tolerancji, czyli choroba naszych czasów

Wkrótce Króliczek na własnej skórze przekonuje się, jak to jest zostać opuszczonym przez inność. Gdy obciera sobie kolano i leci mu krew, koledzy zostawiają go na pastwę losu. Pozostaje przy nim jedynie Pusia, która go uspokaja.

Królik Franek i problem krótkiego ogonka to edukacyjna bajka dla dzieci, która uczy szacunku dla różnorodności. Pokazuje, że dzieci bywają różne, ale nigdy nie należy się z nich naśmiewać. Marta Krzemińska napisała piękną książkę, która skłania młodego czytelnika do refleksji. Do lektury zachęcają kolorowe ilustracje stworzone przez Ewelinę Jaślan-Klisik.