komórki

Jeszcze niedawno pępowina oraz łożysko i razem z nimi komórki macierzyste były po porodzie utylizowane jako zbędne materiały. Obecnie, krew pępowinowa jest coraz częściej zachowywana ze względu na swoje niezwykłe właściwości lecznicze.

Czym są komórki macierzyste?

Krew pępowinowa jest tak przydatna oraz cenna ze względu na zawarte w niej komórki macierzyste płodu. Są one czymś niezwykłym, ponieważ czasami nazywa się je nieśmiertelnymi. Inną nazwą są komórki wielopotencjalne. Posiadają ogromną zdolność do samo odnawiania się oraz różnicowania. To one stanowią początek wszystkim tkankom znajdującym się w organizmie: mięśniowej, łącznej, krwinkom, nerwowej – i dzielą się podczas rozwoju dziecka w macicy matki. Połowa staje się komórką wyspecjalizowaną, np. wątroby, a pozostałe tworzą kolejną komórkę macierzystą. Jest ona przechowywana w organizmie jako pula zapasowa. W razie potrzeby zmienia się ona w dowolny rodzaj komórek.
Można je pobrać z pępowiny, co nie jest zabiegiem bolesnym ani niebezpiecznym, a same komórki przechowywane są przez wiele lat, odpowiednio zabezpieczone i możliwe do wykorzystania w razie potrzeby.

Choroby leczone krwią pępowinową

Największą zaletą krwi pępowinowej jest możliwość leczenia dzięki niej wielu chorób wrodzonych lub wymagających przeszczepów. W takiej sytuacji biorca jest jednocześnie dawcą, co w znaczący że ryzyko odrzucenia przeszczepu jest minimalne i zdarza się niezwykle rzadko. Krew pępowinowa dzięki swoim niezwykłym właściwościom jest skuteczniejsza, niż przeszczepy rodzinne oraz daje duże szanse na wyleczenie, jeżeli nikt z rodziny nie może być dawcą.
Wśród chorób, które z powodzeniem można leczyć krwią pępowinową znajdują się: anemie złośliwe, nowotwory, zwłaszcza białaczka i chłoniaki, osteoporoza, ciężki niedobór odporności oraz niektóre wady serca i udary mózgu. Wynika to z niezwykłych właściwości komórek macierzystych, które zmieniają się w brakujące elementy, lecząc poważne schorzenia.

Plany związane z krwią pępowinową

krew

Ze względu na niezwykłe właściwości krwi pępowinowej w dalszym ciągu prowadzone są badania nad jej szerokim zastosowaniem. Podejmuje się pierwsze kroki przy wykorzystaniu jej do leczenia choroby Parkinsona, Alzheimera, stwardnienia rozsianego, cukrzycy oraz niektórych chorób dziedzicznych. Według pracujących nad nią lekarzy, komórki macierzyste mają duże szanse stać się „wypełniaczami” dla uszkodzonych narządów, np. mięśni, układu pokarmowego, serca. Stanowią również pewną nadzieję dla osób, które w wyniku wypadków straciły władzę w kręgosłupie, poprzez uszkodzenie szpiku kostnego. Być może z czasem krew pępowinowa będzie odpowiedzią również na ich potrzeby.

Karolina Skrzek