Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Kreatywne zabawy dla dzieci

kreatywne zabawy

Jesień to czas, kiedy nasze maluchy mogą się nudzić. Za oknem deszcz i szarówka, więc warto umilić pociechom czas, nieco go ubarwiając. Kreatywne zabawy dla dzieci będą najlepszym lekarstwem na nudę.

Zabawy dla dzieci

W dzisiejszych czasach dzieci zdecydowanie za dużo czasu spędzają przed ekranem komputerów, telewizorów i smartphonów. Dawniej dzieciaki grały w gumę, bawiły się w berka czy inne gry, szczególnie na świeżym powietrzu. Dziś to dla wielu relikty przeszłości. Zabawy dla dzieci wcale nie muszą kończyć się na grach komputerowych czy konsoli. Wystarczy odrobina pomysłów, by zaproponować naszym pociechom kreatywne zabawy, skutecznie odciągające od telewizora czy komputera.

Życie w kopercie

Życie w kopercie to pierwsza z kreatywnych zabaw dla dzieci. Rozwija zdolności manualne oraz pomaga poznać osobowość dziecka. Zabawa polega na wycięciu z różnych gazet obrazków, które dotyczą dziecko. Mogą to być jego ulubione potrawy, kolory, zabawki czy miejsca. Wszystko, z czym nasza pociecha się utożsamia. Mniejszym dzieciom można pomóc w operowaniu nożyczkami czy klejeniu, ponieważ wycięte obrazki przyklejamy na dużą kopertę, którą potem możemy powiesić w widocznym miejscu. To doskonała zabawa na poznanie nowej grupy rówieśniczej, podczas zabaw integracyjnych.

Mam marzenie

Każdy lubi marzyć, co także warto wykorzystać w zabawie z dziećmi. Zadanie polega na namalowaniu marzenia w formie symbolu na małej kartce papieru. Następnie złożone karteczki wrzucamy do czapki, po czym uczestnicy zabawy kolejno losują karteczki. Własna karta wylosowana, wraca do puli. W zabawie chodzi o odgadnięcie marzenia i osoby, do której ono należy.

Mandala

Mandala to propozycja kreatywnej zabawy, którą wykorzystamy przy jednym dziecku jak i całej grupie. Na dużym arkuszu papieru rysujemy okrąg. Dzieci mają za zadanie wypełnić go rysunkami. U nieco starszych pociech sprawdzą się asymetryczne mandale, z pięknymi wzorami, które wypełnia się kolorem. Mandala symbolizuje krąg życia, więc po rysowaniu interpretuje się zarówno barwy jak i powstałe rysunki. Dzieci mogą stworzyć jedną wspólną mandalę na brystolu lub prześcieradle, albo wykonać indywidualne, małe mandale.

Własna historia

zabawyDzieciom, które potrafią rysować lub pisać warto zaproponować zabawę na stworzenie historyjki. Jest prosta, możemy pobawić się w nią wszędzie, a na pewno przysporzy nam wiele śmiechu. Każde dziecko otrzymuje kartkę, na której górze piszemy zdanie „Dawno, dawno temu…”. Każdy uczestnik zabawy dopisuje jedno zdanie, zagina kartkę i przekazuje ją osobie siedzącej obok. Tym sposobem, wspólnymi siłami zostaje napisana historia. Gwarantujemy, że każda z nich będzie oryginalna.

Katarzyna Antos