Uroda alergika

Kosmetyki z aloesem – wakacyjny must have

Kosmetyki z aloesem

Cintia Siqueira z Pexels

Lato stanowi wymarzony czas na odpoczynek. Większość z nas wybiera urlop nad morzem. Wiatr, piasek i słońce, choć kojarzą się z atmosferą beztroski, wpływają negatywnie na stan naszej cery. Z pomocą przychodzą kosmetyki z aloesem. Jakie mają zalety?

Spis treści:

  1. Sucha skóra latem – poznaj najczęstsze przyczyny!
  2. Dlaczego należy sięgać po krem z filtrem?
  3. Jakie filtry przeciwsłoneczne wybrać?
  4. Kosmetyki z aloesem idealne na skórę poparzoną przez słońce
  5. Działanie anti aging aloesu

Sucha skóra latem – poznaj najczęstsze przyczyny!

Nawet jeśli na co dzień sięgasz po kosmetyki do opalania z filtrem, to twoja skóra jest wysuszona. Niestety promienie UV negatywnie oddziałują na jej kondycję, przyczyniając się do odparowania wody z naskórka. Podobnie działa słona woda w morzu czy chlorowana woda na basenie. Są to niewątpliwie czynniki, które nie służą naszej zewnętrznej powłoce ciała. Co ciekawe, skórę wysusza też wiatr, którego wyczekujemy w upalne dni. Nie sprzyja jej też klimatyzacja, z której korzystamy w mieszkaniach i biurach, aby przetrwać upalne dni.

Dlaczego należy sięgać po krem z filtrem?

Krem z filtrem powinien stanowić naszą codzienność. Pamiętajmy o tym, aby latem, gdy odsłaniamy spore fragmenty ciała, sięgać również po kosmetyki do opalania. Nasze ręce czy nogi też mogą ulec poparzeniu słonecznemu pod wpływem promieni UVB. Z kolei promienie UVA są dużo bardziej zdradliwe. Docierają do nas przez 365 dni w roku, także nocą. Szyby okien czy samochodów nie stanowią dla nich żadnej przeszkody. Promienie UVA nie wywołują poparzenia słonecznego, lecz odpowiadają za fotostarzenie i powstawanie przebarwień. Ponadto mogą wywoływać czerniaka. W związku z tym skórę należy chronić przed promieniami słonecznymi, sięgając po krem z filtrem, który chroni zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA.

Jakie filtry przeciwsłoneczne wybrać?

Kosmetyki do opalania mogą zawierać filtry fizyczne i chemiczne. Zazwyczaj jednak stosuje się je łącznie w celu uzyskania optymalnej ochrony przeciwsłonecznej. Filtry fizyczne można porównać do lustra, które odbija promienie UV. Natomiast filtry chemiczne zamieniają groźną energię z promieniowania słonecznego w niegroźną cieplną. Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, że istnieją jeszcze filtry biologiczne. Te wprawdzie nie chronią nas w wymierny sposób, ich poziomu ochrony nie da się zdefiniować żadnym faktorem, ale wspierają skórę w walce z niszczycielskimi promieniami słońca. Do filtrów biologicznych zaliczamy m.in. masło shea oraz olej z pestek malin.

Kosmetyki z aloesem idealne na skórę poparzoną przez słońce

Czasem nawet najlepsze kosmetyki do opalania nie są w stanie uchronić nas przed poparzeniem słonecznym. Dzieje się tak, gdy nakładamy ich niewielką ilość, zapominamy o ponownej aplikacji w ciągu dnia, spłukujemy je częściowo w morzu lub ścieramy na leżaku. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kosmetyki z aloesem. To sukulent, czyli roślina, która magazynuje wodę na wypadek suszy. 90% aloesu stanowi właśnie woda. Ta w połączeniu z solami mineralnymi i substancjami biologicznie czynnymi tworzy prozdrowotny sok. To właśnie on wykorzystywany jest przez przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny.

Działanie anti aging aloesu

Kosmetyki z aloesem wykazują wielokierunkowe działanie. Skutecznie łagodzą podrażnienia, w tym powstałe wskutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Ponadto wykazują działanie nawilżające. Sprawdzą się zatem podczas wakacji, gdy skóra jest narażona na odwodnienie. Kosmetyki z aloesem znane są ze swoich właściwości przeciwzapalnych, dlatego skutecznie zwalczają stany zapalne wywołane przez wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki. Te powstają w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Wolne rodniki mogą uszkadzać makromolekuły w komórkach, w tym biała odpowiedzialne za elastyczność skóry oraz kwasy nukleinowe, co zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Kosmetyki z aloesem powstrzymują fotostarzenie i zmniejszają ryzyko powstania przebarwień. Oczywiście należy stosować je jako uzupełnienie ochrony przeciwsłonecznej.