Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Kosmetyki dla skóry atopowej – co powinny zawierać?

kosmetyki

Skóra atopika odznacza się szczególną wrażliwością. Jej pielęgnacja wymaga stosowania specjalnych środków. Kosmetyki dla skóry atopowej muszą spełnić wiele zadań. Co powinny zawierać?

Problem skóry atopowej

Skóra dotknięta taką chorobą alergiczną jak atopowe zapalenie skóry jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Dermatoza rozwija się bardzo często u niemowląt i małych dzieci ale nie omija także osób dorosłych. Chorzy borykają się z wieloma problemami atopowej skóry. Świąd, pieczenie, zaczerwienienie skóry oraz uczucie suchości dokuczają każdego dnia. Objawy mogą nasilać się pod wpływem działania promieni słonecznych mrozu czy stresu. Uczucie swędzenia potęguje drapanie. Niestety w ten sposób dochodzi do jeszcze większych podrażnień naskórka. Pielęgnacja skóry to podstawowy element leczenia choroby. Warto zadbać o to, aby kosmetyki zawierały odpowiednie składniki, bezpieczne dla alergicznej skóry. Podczas codziennej pielęgnacji można aplikować je tak często, jak potrzebuje tego chora skóra.

Kosmetyki dla skóry atopowej

Kosmetyki dobieramy do wieku osoby chorej. W aptece znajdziemy zarówno produkty dla dzieci jak i dorosłych. Specjalistyczne preparaty mają za zadnie natłuścić, zregenerować i ochronić skórę. Muszą niwelować podrażnienia takie jak świąd, pokrzywka czy rumień. W składzie kosmetyków dla skóry atopowej najlepiej szukać emolientów i mocznika. To substancje, które nawilżają i natłuszczają. Zapobiegają utraty wody oraz tworzą warstwę ochronną, co przy uszkodzonym płaszczu lipidowym skóry jest bardzo ważne. Kosmetyki powinny być wolne od wszelkich substancji barwiących i zapachowych, które mogłyby tylko zwiększyć podrażnienia. Naturalne oleje takie jak np. olej z czarnuszki także sprawdzają się w pielęgnacji skóry atopowej. Preparaty lecznicze mogą zawierać kortykoidy. Kremy czy maści dermatologiczne przepisuje lekarz. Substancje farmakologiczne pomagają zmniejszyć zmiany chorobowe. Nawilżają suchą skórę i zmiękczają ją. Działają także jako środek zapobiegawczy, chroniąc wrażliwe ciało przed kolejnymi wysypami ognisk zapalnych. Kosmetyki dla skóry atopowej są dostępne w aptekach. Coraz częściej pojawiają się również w drogeriach znanych sieciówek. Zwykłe mydło zbyt wysusza i podrażnia skórę, więc warto zastąpić je łagodną emulsja do mycia całego ciała. Sztuczne substancje, które znajdziemy w większości produktów kosmetycznych mogą być zbyt silne i drażniące dla alergicznej skóry z atopią. W przypadku choroby, zmiana kosmetyków może okazać się zbawienna dla skóry.

Kosmetyki dla skóry atopowej powinny zawierać składniki bezpieczne i jak najbardziej naturalne. Łagodne substancje nawilżające pozwalają na szybszą regenerację skóry i poprawę jej stanu. Wybierając kosmetyki dla siebie czy dziecka zwracajmy uwagę na ich skład. Emolienty, mocznik czy naturalne oleje na pewno sprawdzą się u atopików, więc możemy ze spokojem sięgać po tego typu produkty.

Katarzyna Antos

Komentarze

Aga Bur

8 lat temu

tyle się mówi o bezpiecznych kosmetykach dla skóry azs, przez mój dom przewinęło się multum kosmetyków. większość miała jednak w swoim składzie sls a mówią, że szkodzi ale ok nam nie zaszkodziło. jednak dodawanie zapachów i to dość mocnych do kosmetyków dla alergików no to już moim zdaniem lekka przesada 🙁

Komentarze są wyłączone.