KOSMETYKI Życie z alergią

Kosmetyczne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Kosmetyczne niebezpieczeństwo dla zdrowia

Bomba bakteryjna

Każdy kosmetyk na opakowaniu posiada informację dotyczącą okresu, w którym można go używać. Jednak jeśli kosmetyk stosujemy rzadko, często ten termin wydłużamy nawet do kilku lat, jak dzieje się to w przypadku np. cieni do powiek i pomadek. Uogólniając można przyjąć, że tusze do rzęs zachowują swoją ważność od 4 do 6 miesięcy, cienie do powiek i róże do policzków od 18 do 24 miesięcy, konturówki i eyelinery – 18 miesięcy. Ale to nie wszystko.

Musimy być świadome, że przy każdej aplikacji bakterie obecne na naszej skórze przenosimy na kosmetyk. Dodatkowo jeśli przyrządy, jakich używamy nie są regularnie czyszczone, również one stają się niebezpieczne. Kiedy zobaczyłybyśmy, ile bakterii może się znajdować na pędzlu do pudru lub gąbeczce do podkładu, byłybyśmy naprawdę zdziwione.

Choć przyjmuje się nawet półroczną ważność tuszu do rzęs, to jednak zaleca się, aby nie używać jednego opakowania dłużej niż 3 miesiące. Zwłaszcza że mamy zwyczaj wpompowywania powietrza do opakowania. Czym to grozi? Na przykład zapaleniem spojówek. Cień do powiek zalegający w kosmetyczce kilka lat, może doprowadzić do silnej reakcji alergicznej. Podobnie podkład do twarzy, którego można używać zaledwie przez pół roku.

Bądź mądra przed szkodą

Choć szkoda nam jest pozbywać się kosmetyków, które użyło się ledwie kilka razy – z cała pewnością nie ma co ryzykować swoim zdrowiem. Zrobienie porządku w kosmetyczce może stać się pretekstem do analizy swoich potrzeb i uświadomienia sobie, że może wcale nie potrzebujemy zielonych cieni w 10 odcieniach, skoro używamy tylko jednego. Warto też wybierać produkty w opakowaniach, których pojemność jesteśmy w stanie zużyć w zalecanym czasie. A jeśli chodzi o najmniej trwały kosmetyk czyli maskarę, możemy wybrać dobrej jakości produkt w przystępnej cenie, który spokojnie będziemy mogły wymieniać co 3-4 miesiące. Z całą pewnością znajdziemy w ofercie np. Maybelline tusz, który spełni nasze oczekiwania i nie nadszarpnie naszego budżetu.

Autor zewnętrzny