Ciąża i dziecko

Komu przysługuje 300 zł na wyprawkę szkolną?

300 plus

Nasz rząd jest obecnie na fali programów Plus i zaprezentował kolejny, który będzie dotyczył dzieci. Tym razem uczniów do 18. roku życia. Komu przysługuje 300 zł na wyprawkę szkolną? Jak ubiegać się o świadczenie?

Wyprawka 300 plus, dobry start

Ministerstwo Edukacji Narodowej już wkrótce ma ruszyć z kampanią informacyjną na temat nowego programu rządowego – Wyprawka 300 plus, dobry start. Program skierowany jest do dzieci uczących się do 18. roku życia. 300 plus ma być wyprawką szkolną, wypłacaną tuż przed rokiem szkolnym. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom uczącym się, które nie ukończyły 18. roku życia. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie dotyczące tego programu 1 czerwca 2018 roku. Już w tym roku kalendarzowym rodzice będą mogli ubiegać się o wyprawkę dla swoich pociech. Nie ma tutaj kryterium dochodowego, jak to bywa w przypadku innych programów.

Od kiedy można składać wnioski?

Wnioski do programu Wyprawka 300 plus, dobry start będzie można składać od lipca drogą elektroniczną, a od sierpnia w tradycyjny sposób. Wyprawka 300 plus ma być wypłacana już od sierpnia. Świadczenie jest jednorazowe, co oznacza, że wyprawka szkolna będzie wypłacana raz w roku. By otrzymać 300 zł na dziecko, można już 1 lipca wypełnić wniosek online, na portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki. Zwolennicy tradycyjnych form będą mogli udać się do urzędu osobiście, by złożyć wniosek, ale będą mogli zrobić to dopiero miesiąc później. Wnioski będzie można także wysłać drogą pocztową. Termin składania mija 30 listopada. Świadczenie ma zostać wypłacane w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wniosku.

wyprawka szkolnaKwota 300 zł to dość niewiele jak na wydatki szkolne, których w ciągu całego roku szkolnego jest mnóstwo. Dla wielu rodziców będzie to jednak przydatna pomoc na start. Po wielkim sukcesie 500 plus, rząd postanowił zaskoczyć kolejnym programem. Ale czy takie rozwiązanie jest dobre dla naszego budżetu? Raczej musimy przygotować się na podwyżki cen czy podatków, bo jak wiemy, nic nie jest za darmo, więc z pewnością odczujemy skutki tego programu.

Co myślicie o wyprawce 300 zł na dziecko? Skorzystacie z programu?

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *