Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Kolka niemowlęca

kolka

Kolka niemowlęca to dość często występująca dolegliwość u małych dzieci. Skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić? Postaramy się odpowiedzieć na te, nurtujące rodziców pytania.

Uporczywa kolka

Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest dostatecznie wykształcony. Dziecko się rozwija i rośnie, a wraz z nim cały organizm. Trawienie pokarmu to nie lada wyzwanie dla takiego organizmu. Do wszystkiego dochodzi często zbyt duża jego ilość i powietrze, które dziecko pochłania wraz z jedzeniem. Poprzez takie działanie jelita zaczynają intensywniej pracować, co maluch odczuwa jako bolesne skurcze. To właśnie kolka, która może pojawić się u dzieci od drugiego tygodnia życia. Najczęściej do ataku dochodzi wieczorem, ale nie ma na to żadnej reguły. Przy kolce dziecko często płacze oraz podciąga nóżki do brzucha.

Pomoc maluszkowi

Nieoceniona jest pomoc mamy dziecka. Ważne, aby zachowała ona spokój, ponieważ jej zdenerwowanie może niekorzystnie wpłynąć na niemowlę. Bliskość mamy z pewnością uspokoi maluszka, dlatego należy go przytulić. Pomocny może okazać się także masaż brzuszka. Delikatne kółka palcem lub okrężne ruchy dłońmi mogą złagodzić objawy kolki. Na tę dolegliwość sprawdza się także herbatka rumiankowa lub koperkowa. Usprawni pracę jelit a rumianek dodatkowo uspokoi dziecko. Przy kolce możemy spróbować również ciepłej kąpieli. Musimy pamiętać jednak, że rozdrażnione niemowlę niekoniecznie może mieć na nią ochotę. Warto spróbować noszenia w chuście, w której pozycja ułatwia wydzielanie gazów.niemowlę

Zapobieganie

Mama musi zadbać o swoją dietę, jeśli karmi dziecko piersią. To pozwoli zniwelować ryzyko kolek. Absolutnie zabroniony jest alkohol. Należy także unikać ostrych i kwaśnych potraw oraz mocnej kawy i wszelkich smażonych dań. Dziecko powinno jeść prawidłowo, czego należy dopilnować. W przypadku karmienia butelką, smoczek musi być dobrze dopasowany do rozmiaru ust dziecka i zmieniany, wraz z jego wzrostem.

Kolka to dolegliwość, która nie jest groźna dla maluszka. Nie panikujmy więc, tylko zachowajmy spokój i starajmy się złagodzić te trudne chwile w życiu dziecka.

Katarzyna Antos

Komentarze

kama

6 lat temu

podstawa jest konsultacja z pediatra i ustalenie przyczyny kolki, u mojego synka winna byla alergia na laktoze, pomogly krople kolaktaza ktore dodaje do kazdej porcji mleka

Komentarze są wyłączone.