Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Klocki, czyli zabawki, które rozwijają wyobraźnię

klocki

Zabawki to nieodłączny element dzieciństwa. Pod napływem wszelkich gier i innych multimedialnych gadżetów warto pamiętać o tradycyjnych zabawkach, takich jak klocki.

Świat zabawek

Na słowo zabawki pozytywnie reagują nie tylko najmłodsi ale także dorośli. Wspomnienia zabawy są bowiem jednymi z najprzyjemniejszych, dlatego z wielkim sentymentem powracamy myślami do czasów dzieciństwa. Kilkadziesiąt lat temu wybór zabawek był nieco ograniczony. Sklepy nie były wyposażone tak jak teraz. Niektóre z zabawek, szczególnie te bardziej nowoczesne czy markowe przywożono z zagranicy. Szczęściarzami byli więc ci, którzy mieli ciocię czy wujka w Niemczech lub w Stanach. Pozostali musieli zadowolić się ręcznie robionymi zabawkami i tym, co akurat było dostępne. Obecnie mamy prawdziwy przesyt różnego rodzaju zabawek. Wybór jest ogromny. Niektóre zabawki mogą wręcz zadziwiać. Wchodząc do sklepu z zabawkami możemy mieć nie lada problem z wyborem tej odpowiedniej dla naszej pociechy.

Klocki – zabawki rozwijające wyobraźnię

Klocki to jedna z najstarszych zabawek. Kiedyś bawiono się klockami wykonanymi z drewna. Wystrugane bryły przestrzenne były idealnym materiałem do tworzenia różnych budowli. Obecnie także możemy kupić drewniane klocki, które wpisują się w zabawki ekologiczne. Wraz z rozwojem zaczęto używać innych materiałów do produkcji licznych zabawek. Tutaj pojawił się plastik. Z plastiku, jak wiem można wykonać praktycznie wszystko, więc tworzywo to, sprawdziło się także przy produkcji klocków. Kolorowe klocki, które można łączyć ze sobą były bądź są nadal obecne w wielu domach. Zarówno te z wypustkami, jak te gładkie, bezpieczne dla małych dzieci. Jednak najbardziej popularne na świecie stały się klocki Lego. Ten fenomenalny produkt opanował rynek na tyle, że znalazł swoich zwolenników zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Takimi klockami bawią się chłopcy i dziewczynki. Niezwykłą zaletą klocków jest rozwój wyobraźni.klocki Dziecięcy umysł jest niezwykle kreatywny, co pozwala na spojrzenie na świat w zupełnie innych sposób, często obcy dorosłym. Klocki umożliwiają konstruowanie nowej rzeczywistości, tworzenie kształtów, budowli i innych, ciekawych form. Dają nieograniczone możliwości, dlatego tak chętnie bawią się niemi dzieci. Oprócz wyobraźni, rozwija także zdolności manualne i myślenie przestrzenne, które przydaje się w życiu dorosłym.

Godziny spędzone na zabawie klockami na pewno nie są zmarnowanym czasem, dlatego pozwólmy dzieciom na kreatywną i rozwijającą zabawę. Zamiast siedzieć przed ekranem komputera czy konsolą, wysypmy klocki na dywan i przenieśmy się w zupełnie inny świat, tworząc małe a zarazem wielkie rzeczy.

Katarzyna Antos