ABC alergii TESTY ALERGICZNE

Kiedy warto przeprowadzić próbę prowokacyjną?

Kiedy warto przeprowadzić próbę prowokacyjną?

Podczas testów prowokacyjnych pacjent ma bezpośredni kontakt z potencjalnymi alergenami, którymi mogą być leki, detergenty, pyłki czy substancje pokarmowe.  Specjalista obserwuje reakcję organizmu na dany czynnik i na tej podstawie ustala przyczynę dolegliwości.  Istnieje kilka rodzajów testów prowokacyjnych, jednak największą popularnością cieszą się próby donosowa, odoskrzelowa i pokarmowa.  Mogłoby się wydawać, że z tej metody diagnostycznej, ze względu na jej prostotę, może skorzystać każdy w domowym zaciszu. Specjaliści jednak stanowczo odradzają przeprowadzanie próby prowokacyjnej na własną rękę. Badanie powinno odbywać się pod bezwzględną kontrolą lekarza. Próbę prowokacyjną przeprowadza się w celu potwierdzenia wywiadu alergologicznego, badań serologicznych, ustalenia wskazań do odczulania i monitorowania jego przebiegu.

Przygotowanie do testów ekspozycyjnych

Testy prowokacyjne wymagają odpowiedniego przygotowania, lekarz powinien poinformować pacjenta o szczegółach. Na dwa tygodnie przed wykonaniem próby należy odstawić leki antyhistaminowe o przedłużonym działaniu, a na dwa dni przed badaniem powinniśmy zrezygnować  z zażywania leków przeciwhistaminowych o krótkim działaniu, kortykosteroidów i preparatów zawierających związki wapnia.

Lekarz powinien  mieć pełny obraz stanu zdrowia pacjenta, toteż  nie należy ukrywać przed nim żadnych informacji, nawet jeśli te z naszego punktu widzenia wydają się nieistotne.  Specjalista powinien wiedzieć o zaostrzeniu objawów alergii, chorobach przewlekłych, które zostały u nas zdiagnozowane i zażywanych lekach.  W trakcie wykonywania próby prowokacyjnej nie lekceważ żadnych dolegliwości. W przypadku pojawienia się duszności, świądu skóry, kaszlu, bólu brzucha, zaburzeń widzenia należy poinformować o nich lekarza.  Testy prowokacyjne są obarczone dużym ryzykiem, wyżej wspomniane objawy mogą poprzedzać wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowego podania adrenaliny.

 Kiedy warto przeprowadzić próbę prowokacyjną?

Pokarmowa próba prowokacyjna – kiedy przeprowadzić ją u dziecka?

U twojego dziecka zdiagnozowano alergię na mleko krowie? Jeśli maluszek ma dopiero kilka miesięcy, istnieje prawdopodobieństwo, iż po ukończeniu pierwszego roku życia objawy ustąpią. Z przeprowadzonych badań wynika, iż w miarę upływu czasu układ pokarmowy i immunologiczny dojrzewają. W rezultacie organizm zaczyna tolerować produkty spożywcze, na które wcześniej reagował alergią.

Alergolodzy zgodnie podkreślają, iż pierwszą próbę prowokacyjną z wykorzystaniem mleka krowiego można przeprowadzić po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. W związku z tym, iż tempo dojrzewania układu immunologicznego i pokarmowego jest cechą osobniczą, u malucha nadal może pojawiać się odpowiedź alergiczna.  Przed przeprowadzeniem testów prowokacyjnych należy skonsultować się z lekarzem,  próbę należy  odłożyć w czasie, jeśli u dziecka niespodziewanie pojawią się objawy alergii.

Testy prowokacyjne powinno przeprowadzać się, stopniowo zwiększając dawkę alergenu. Na początek podajemy malcowi niewielką ilość uczulającego produktu, np. pół łyżeczki twarożku i obserwujemy reakcję jego organizmu. Jeśli nie pojawią się żadne niepożądane dolegliwości takie jak wzdęcia, wymioty, bóle brzucha, kolejnym razem można nieznacznie zwiększyć dawkę.  W przypadku wystąpienia objawów alergii, z przeprowadzeniem kolejnej próby prowokacyjnej należy wstrzymać się 6-8 tygodni.

Marlena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *