uczniowie zaczynają przerwę świąteczną

Przed nami najbardziej wyczekiwany okres w roku, czyli Boże Narodzenie 2017. Na święta czekają dzieci i młodzież szkolna, którzy będą mieli czas wolny od szkoły. Kiedy uczniowie zaczynają przerwę świąteczną?

Uczniowie i święta 2017

W tym roku święta nie wypadają zbyt korzystnie, jeśli chodzi o dni wolne. Wigilia, którą niezmiennie od wieków obchodzimy 24 grudnia, wypada w niedzielę, która dla wielu z nas i tak jest dniem wolnym. W związku z tym, tylko dwa dni powszednie będą wolne – 25 i 26 grudnia, czyli poniedziałek oraz wtorek. Do pracy powrócimy więc w środę – 27 grudnia. A co z uczniami? Oni zawsze maja najwięcej wolnego. Tegoroczna przerwa świąteczna rozpocznie się dla uczniów 23 grudnia, czyli w sobotę i potrwa do 1 stycznia. Uczniowie wrócą do szkół 2 stycznia, gdyż Nowy Rok jest dniem wolnym od nauki i pracy. On wypada w poniedziałek, więc wszyscy będziemy mogli cieszyć się dłuższym weekendem na początku roku.

REKLAMA

Uczniowie będą mieli przerwę w postaci 10 dni wolnych. Najbardziej korzystną sytuacją byłaby Wigilia w poniedziałek, ale na taką sytuację poczekamy sobie rok. I tak przerwa świąteczna nie zapowiada się najgorzej. Pracownicy, którzy dysponują jeszcze dniami wolnymi, mogą wykorzystać urlop na czwartek i piątek, wydłużając sobie święta 2017. Zaś uczniowie, z pewnością już 22 grudnia będą mieli luźny dzień w szkołach. To ostatni dzień przed przerwą, więc w szkołach będą odbywały się jasełka czy klasowe wigilie. A nauczyciele na pewno łaskawszym okiem spojrzą na uczniów, nawet jeśli na ten dzień zaplanowano normalne lekcje.

Zanim święta – Adwent

świętaZanim przyjdą wyczekiwane święta, zaczniemy czas Adwentu. Okres oczekiwania na Boże Narodzenie rozpoczyna się w tym roku w niedzielę 3 grudnia. Potrwa do niedzieli 24 grudnia. Przypomnijmy, że na Adwent składają się cztery niedziele, kiedy kolejno zapalane są świece adwentowe. Ma to przypominać, ile czasu zostało nam do Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie w kościołach odbywają się msze roratnie, określane jako roraty, które zwykle są bardzo lubiane przez najmłodszych. Pewnie ze względu na możliwość uczęszczania do świątyń z lampionami. Adwent jest w kościele katolickim bardzo ważnym okresem, związanym z odpowiednim przygotowaniem do świąt.

Do świąt coraz bliżej. Niektórzy na pewno odliczają już dni do Bożego Narodzenia i wolnego czasu, nie tylko uczniowie. A Wy, z niecierpliwością czekacie na świąteczny czas?

Katarzyna Antos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here