Lifestyle

Kiedy bycie singielką jest najlepszym rozwiązaniem?

Kiedy bycie singielką jest najlepszym rozwiązaniem

Choć człowiek jest istotą stadną, najlepiej czuje się w grupie i można dostrzec u niego silną potrzebę przynależności do jakiejś społeczności, to czasem bycie singielką jest najlepszym rozwiązaniem. Należy przy tym uwzględnić aktualny etap rozwoju, na jakim się znajdujesz. Poza tym każdy człowiek ma inne potrzeby. Kiedy bycie singielką jest najlepszym rozwiązaniem?

Kiedy niedawno rozstałaś się z partnerem i wciąż cierpisz

Psycholodzy zgodnie przekonują, że nie należy zbyt wcześnie wchodzić w nowy związek. Po rozstaniu musisz przejść wszystkie etapy żałoby, aby odzyskać przestrzeń dla drugiego człowieka. W przeciwnym wypadku możesz związać się z kimś, kto jest dla ciebie dobry i bardzo go skrzywdzić. Wiele z nas po rozstaniu odczuwa wściekłość, ale też tęsknotę za byłym partnerem. Wciąż kochamy go, choć bardzo nas skrzywdził i zawiódł. Trzeba pogodzić się z tym, że uczucie potrzebuje czasu, aby wygasnąć i stracić barwy. Nie stanie się to nagle z dnia na dzień, zatem też szybko nie staniemy się gotowe na nowy związek. Poza tym możemy dojść do wniosku, że jednak chcemy wrócić do eks i odbudować to, co kiedyś dawało nam szczęście. Jeśli w międzyczasie zwiążemy się z jakimś mężczyzną, to go skrzywdzimy niespodziewanym rozstaniem i powrotem do byłego. Ponadto każde rozstanie powinno nam posłużyć do wyciągnięcia ważnych wniosków. Co zrobiłyśmy nie tak? Jakie sygnały ostrzegawcze przegapiłyśmy? O czym musimy pamiętać, zanim wejdziemy w kolejny związek? Jeśli umiesz odpowiedzieć sobie na te pytania i nie tęsknisz za eks, to znak, że możesz dać szansę nowej miłości.

Gdy masz złe nastawienie do mężczyzn

Lepiej zdecydować się na bycie singielką niż spotkania z mężczyznami, do których jesteś negatywnie nastawiona. Twój eks cię zawiódł, być może jego poprzednicy wcale nie byli lepsi. Jeśli w przeszłości nie miałaś dobrej relacji z ojcem, on również często nie spełniał twoich oczekiwań, to może w tobie narastać negatywne nastawienie do mężczyzn. Dopóki uprawiasz generalizację i wychodzisz z założenia, że wszyscy faceci to kłamcy, to znak, że nie jesteś gotowa na nowy związek. Poczujesz się lepiej, gdy pobędziesz trochę sama, zaczniesz spoglądać na życie obiektywnie, staniesz się też psychicznie gotowa na niepowodzenia. Obecnie mogłyby cię załamać.

Bycie singielką jest najlepszą decyzją, gdy cierpisz na lęk przed bliskością

Nie każdy człowiek pragnie bliskości. Wiele osób odczuwa paraliżujący lęk na samą myśl, że mogłoby kogoś dopuścić do siebie na tak bliską odległość.  Wynika to z doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa. Lęk przed bliskością pełni rolę strategii obronnej,  która chroni cię przed cierpieniem. Jeśli cierpisz z jego powodu, to lepiej zdecydować się na bycie singielką niż wchodzenie w krótkotrwałe relacje, które krzywdzą innych i ciebie samą.  Lęk przed bliskością, jeśli chcesz, możesz przepracować z dobrym terapeutą, który otworzy cię na związki.

Brak czasu na związek

Nie każdy moment jest dobry na wejście w związek. Drugi człowiek potrzebuje uwagi i troski. Jeśli nie możesz im mu zapewnić, to bycie singielką zda u ciebie egzamin. Osoby, które dopiero rozkręcają firmę, wspinają się po kolejnych szczeblach kariery, bardzo często wolą się skoncentrować na życiu zawodowym niż uczuciowym. Rzeczywiście jest to mądra decyzja, bo drugi człowiek wymaga czasu i uważności. Nie będzie zadowolony, gdy wygospodarujesz dla niego jeden wieczór w tygodniu.

Bycie singielką daje ci wewnętrzny spokój, którego potrzebujesz

Nie każda z nas z różnych powodów odnajduje się w związku z mężczyzną. Czasem czuje się przytłoczona nim, traci poczucie niezależności, którego tak bardzo potrzebuje. Niektóre z nas czują wewnętrzny spokój wówczas, gdy żyją jako singielki. Wówczas nie muszą się martwić, czy facet jest wobec nich szczery, nie spotyka się z innymi etc.  Czasem mamy za sobą tak traumatyczny związek, że nie chcemy ryzykować powtórki. Gdy jesteś singielką czujesz się wolna, niezależna, zupełnie obce jest ci wyniszczające uczucie zazdrości czy smutek związany z tym, że on nie odpisał na twoją wiadomość. Twoje życie jest spokojne i ustabilizowane. Niektóre z nas właśnie tego potrzebują do pełni szczęścia. Z czasem to może ulec zmianie, ale do pewnych zmian trzeba dojrzeć, przygotować się psychicznie.