kawa zbożowa

Jest dla wielu wspomnieniem z dzieciństwa, nie zawsze pozytywnym. Kawa zbożowa, bo o niej mowa, to zdecydowanie wyjątkowy produkt. Czy warto ją pić?

Kawa kawie nierówna

Kawa zbożowa z tradycyjną kawą ma tylko dwa wspólne aspekty. Pierwszy to nazwa, zaś drugi to proces jej wytwarzania. Powstaje bowiem przez wypalenie ziaren, tylko w tym przypadku zbóż, takic. Często do produkcji kawy zbożowej używa się także cykorii oraz buraków cukrowych. Smak tego rodzaju kawy jest dość charakterystyczny, dlatego nie każdy chętnie sięga po zbożówkę. Niektórzy z pewnością niezbyt chętnie wracają do smaku kawy, podawanej w przedszkolach, rozwodnionej i nijakiej. A tymczasem kawa zbożowa ma wspaniały aromat i wyjątkowy smak, o ile jest odpowiednio przygotowana. Jest odpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży, matek karmiących czy osób chorych na serce. Zalecana jest także kobietom w okresie menopauzy.

Czy warto ją pić?

Popularna kawa ma wiele zalet. Jest zdecydowanie zdrowsza niż tradycyjna kawa, której wypijamy hektolitry. Kofeina wypłukuje z organizmu cenne mikroelementy, takie jak chociażby magnez, a kawa zbożowa działa odwrotnie, dostarczając substancji odżywczych. Selen, magnez i fosfor to minerały, które przyswajamy pijąc kawę zbożową. Kawa zapewni nam aż 1/5 dziennego zapotrzebowania na te substancje. Oprócz nich dostarczy nam także dawkę witaminy B i błonnik, który odpowiada za prawidłowe trawienie. Osoby z problemami układu pokarmowego powinny regularnie pić kawę zbożową. Nie możemy zapomnieć o antyoksydantach, które pomagają zwalczać wolne rodniki – to także zaleta zbóż. Dzięki nim chronimy organizm przed rozwojem nowotworów oraz przedwczesnym starzeniem.

Kawa dla zdrowia i figury

Zbożowa kawa nie uzależnia tak jak kofeina. Nie ma znaczenia o której porze dnia ją wypijemy. Korzystnie wpływa na pracę naszego mózgu i działa pobudzająco. Pomoże w utrzymaniu wymarzonej figury, ponieważ jest mało kaloryczna. Wybierając kawę z dodatkiem cykorii możemy liczyć na lepszą przemianę materii i pracę naszych jelit.

Jedynie osoby chorujące na cukrzycę powinni uważać na kawę zbożową, która niestety ma wysoki indeks glikemiczny. Po wypiciu kawy zbożowej, ludzki organizm dość szybko traci energię i zaczyna odczuwać głód. Częste picie takiej kawy nie jest więc wskazane, jeśli nie chcemy podjadać. Nie zaszkodzi jednak dla zdrowia wypić kubek kawy zbożowej, korzystając z jej cennych właściwości. Taki napój będzie idealnym zamiennikiem herbaty czy kakao. Z dodatkiem cukru i mleka zaskoczy nas swoim smakiem, który może być zupełnie inny, niż koszmar z czasów dzieciństwa.

zbożaZdecydowanie warto regularnie pić kawę zbożową. Podawajmy ją dzieciom i uczmy zdrowych nawyków żywieniowych, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

Katarzyna Antos