Kawa, alergia i astma

Ponadto kofeina działa na kanały wapniowe, co może mieć wpływa na uwalnianie mediatorów. Aby upewnić się o negatywnym wpływie kawy na Twój organizm powinieneś z pomocą lekarza alergologa przeprowadzić test. Jednak nie któryś z testów skórnych, gdyż te z reguły dają wyniki ujemne. Najlepszy efekt przyniesie doustna próba prowokacyjna z 25 mg kofeiny.

Aby mieć stuprocentową pewność, że to kofeina jest motorem napędowym reakcji pseudoalergicznej, przed następnym identycznym badaniem podaje się lek przeciwhistaminowy. Jeśli pokrzywka się nie pojawi potwierdzi to nadwrażliwość.

Picie kawy a alergia

Kawa, alergia i astmaJeśli chodzi o wpływ kawy i kofeiny na alergie, to trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Z jednej strony mówi się np., że spożycie kawy w krajach rozwiniętych jest wyższe niż w uboższych i więcej jest tam też chorób alergicznych.

Z drugiej jednak istnieją badania potwierdzające m.in. wpływ picia kawy na zmniejszenie częstotliwości astmy. Tutaj ilość badań i głosów przemawia na korzyść popularnego napoju. Potwierdza się, że ma ona pozytywny wpływ na przepływ powietrza w płucach i należy uwzględniać jej wcześniejsze wypicie w ocenie wyników badań spirometrycznych.

Także ograniczenie wpływu niektórych czynników powodujących skurcz oskrzeli zalicza się do plusów działania kawy. Równocześnie kawa może wpływać na nasilenie niepożądanych działań metyloksantyn stosowanych w leczeniu astmy.