POZOSTAŁE ALERGIE Rodzaje alergii i Uczulenia

Katar sezonowy

Katar sezonowy

Czym jest i jakie ma przyczyny katar sezonowy?

Katar sezonowy, katar sienny czy też sezonowy alergiczny nieżyt nosa to jedna i ta sama, sezonowa przypadłość. Pierwsze objawy pojawiają się wczesną wiosną, a czasem nawet już późnią jesienią i tak nasilają się by osiągnąć swoje apogeum latem. Katar sezonowy ma liczne symptomy, zapewne najbardziej dotkliwe okazuje się zapalenie spojówek i błony śluzowej nosa, którym towarzyszy ich przekrwienie, swędzenie i zaczerwienienie. Dodatkowo z nosa wydziela się rzadka, śluzowa wydzielina.

Katar sezonowy

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest reakcja alergiczna organizmu na pyłki drzew i traw, dodatkowo objawy nasilać mogą wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, jak np. dym papierosowy, dym z kominów i spaliny samochodowe. Choroba ta często pojawia się u ludzi młodych i niestety zazwyczaj towarzyszy im przez resztę życia, zdarza się jednak, że z czasem objawy te przestają być tym dokuczliwe i stopniowo wygasają. Katar sezonowy w zależności od rodzaju alergenu „daje się we znaki” zwłaszcza wiosną, tym którzy wykazują reakcje uczuleniowe na pyłki drzew, z kolei jesienią tym, którzy uczuleni są na pyłki ziół.

Objawy kataru sezonowego

  • świąd w nosie,
  • bóle głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • przemęczenie,
  • zaburzenia rytmu dobowego,
  • zapalenie spojówek,
  • zatkanie nosa i wydzielanie obfitej wodnośluzowej wydzieliny,
  • napady kichania.

Katar sezonowy

 

Leczenie sezonowego alergicznego nieżytu nosa

Leczenie kataru sezonowego należy zacząć od wykrycia tegoż uczulenia i alergenów go wywołujących. Gdy za przyczynę alergii uznane zostaną pyłki, wtedy tak jak w przypadku innych alergii zaleca się unikanie w miarę możliwości wszelkich kontaktów z tymi alergenami. Dlatego też odradza się przebywanie na zewnątrz, gdy rośliny są w okresie intensywnego pylenia i podejmowanie jakichkolwiek czynności, które mogłyby narazić nas na kontakt z nimi. Kolejnym krokiem w walce z objawami kataru sezonowego jest stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie przepisanych przez niego leków – najczęściej są to leki antyhistaminowe lub sterydy.

Powodzenia alergicy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *