Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA

Kaszel u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

kaszel

Jesienny sezon to czas ochłodzenia i przeziębień u dorosłych i dzieci. Co zrobić, gdy zaobserwujemy kaszel u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Kaszel u dziecka

Kaszel to jeden z objawów przeziębienia. Kiedy na dworze temperatura znacznie spada, pojawia się wiatr i deszcz, jesteśmy bardziej narażeni na zachorowanie. Jesień to także rozpoczęcie szkoły a większe skupiska ludzi to siedlisko bakterii i wirusów. Wystarczy, że jedno dziecko w klasie czy grupie jest chore, a już za klika dni liczba ta może wzrosnąć. Kaszel bywa dokuczliwy i męczący dla dziecka. Warto jednak wiedzieć, jakie czynniki decydują o tym, kiedy zgłosić się do lekarza, po fachową pomoc.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Rodzice często zastanawiają się kiedy zgłosić się do lekarza. Niektórzy już przy drobnym pokasływaniu pędzą z dzieckiem do ośrodka zdrowia. Jednak czy to konieczne? Kaszel na początku bywa suchy, dopiero później pojawia się wydzielina i kaszel mokry. Dziecko zaczyna coraz bardziej kaszleć, odkrztuszając nagromadzoną wydzielinę. Wtedy powinno być zbadane przez lekarza. Uporczywy kaszel utrudnia zasypianie oraz oddychanie. Nasza pociecha nie ma wtedy apetytu bądź odczuwa ból przy połykaniu, jak bywa przy anginie. Takie sygnały powinny skłonić nas do wizyty u pediatry. Lekarz może przepisać dziecku antybiotyk bądź inne środki farmakologiczne, które szybko złagodzą kaszel i wyleczą chore gardło. Gdy oprócz kaszlu pojawia się gorączka, tym bardziej należy udać się do lekarza lub wezwać go na wizytę domową. W przypadku, kiedy objawy przeziębienia utrzymują się mimo leczenia naturalnymi, domowymi sposobami, warto zasięgnąć pomocy lekarskiej. u-lekarzaDziecko nie będzie się męczyć i znacznie szybciej wróci do zdrowia. Sytuacja może być niebezpieczna przy chrypce. Zwykle świadczy ona o zapaleniu krtani. U młodszych dzieci mogą towarzyszyć temu duszności, dlatego być może nastąpi konieczność wezwania pogotowia. Obrzęk krtani zmniejsza zimne powietrze, więc warto wtedy wyjść z dzieckiem na zewnątrz lub stanąć przy otwartym oknie. Kaszel to także jeden z objawów alergii na roztocza kurzu domowego czy pokarmy, który wymaga diagnozy ze strony alergologa. Im szybciej się do niego wybierzemy, tym wcześniej będziemy mogli rozpocząć leczenie uciążliwej alergii.

Kaszel u dzieci może okazać się groźny. Pamiętajmy o tym w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci.Nie czekajmy, tylko działajmy w celu poprawy stanu zdrowia malucha.

Katarzyna Antos

Komentarze

torina

5 lat temu

Ja się zgłosiłam praktycznie po pierwszym ataku suchego kaszlu, bo moje dziecko zaczęło się dusić niemal. Okazało się, że to zapalenie krtani i mały wylądował na przeciwzapalnym benodilu. Robiłam mu nebulizacje i dzięki temu szybko nastąpiła poprawa i ataki kaszlu ustały

Komentarze są wyłączone.