jedzenie w szkolnych stołówkach

Szkolne stołówki nie cieszą się zbyt dobrą opinią, przynajmniej w naszym kraju. Raczej mamy z nimi niemiłe wspomnienia. I choć lata mijają, zapewne w niektórych szkołach gotuje się tak, jak dekady temu. A jak sytuacja żywieniowa wygląda w innych krajach? Jakie jedzenie serwuje się w szkolnych stołówkach na świecie?

Koszmar z dzieciństwa, czyli szkolna stołówka

Jedzenie w szkolnej stołówce dla wielu uczniów było koniecznością. Zwykle gościli tam uczniowie dojeżdżający z okolicznych wiosek czy ci, których rodzice pracowali. Do stołówek zawsze chętnie zaglądają także nauczyciele. Ciepły posiłek to ważny element żywienia, szczególnie gdy mowa o dzieciach, którzy przecież potrzebują energii. Stołówki nie kojarzą się najlepiej. Ze względu na brak smaku, monotonność dań czy ich nieatrakcyjną formę podania. Ale stołówki tonie tylko senny koszmar, to także miłe wspomnienia. Do dziś pamiętam smak zupy jarzynowej z lanym makaronem i przemiłe rozmowy z paniami kucharkami. Dzieciaki jednak niechętnie chodzą na stołówki, czego powodem jest z pewnością jakość szkolnych posiłków. Czym różnią się dania podawane w różnych zakątkach świata? Co takiego jedzą inni uczniowie?

Wielka Brytania

Zacznijmy od Wielkiej Brytanii, gdzie nie brakuje także naszych rodaków. Posiłki w szkole to standard, tak samo jak mundurki czy wielokulturowe klasy. Jeszcze do niedawna w Wielkiej Brytanii serwowano w szkołach to, co dzieciaki lubią jeść najbardziej, czyli popularne fast food. Jedzenie tego typu jest tanie, więc takie żywienie było bardzo opłacalne dla placówek. Nieustający wzrost otyłych dzieci w brytyjskich szkołach wymusił zmiany jakości żywienia. I tak ograniczono niezdrową żywność, na rzecz wartościowego mięsa, ryb, warzyw i owoców. Ma być zdrowo, a przynajmniej zdrowiej. Dodatkowo w zmianie nawyków żywieniowych wśród najmłodszych mają pomóc lekcje gotowania. Taki pomysł jak najbardziej pochwalamy.

Francja

Przyjrzyjmy się stołówkom we Francji, czyli stolicy nie tylko słynącej z mody, ale także wspaniałej kuchni. Obiad jest tam głównym posiłkiem, który uczniowie zjadają w ciągu dnia. Szkoły dbają zatem o to, by jego składniki były pożywne i dostarczyły dzieciom dużo energii oraz witamin. Ziemniaki, szpinak, ryby, sery i świeże pieczywo to typowy francuski obiad w szkole. Co ciekawe, uczniowie mają na jego zjedzenie nawet dwie godziny. A tymczasem w Polsce, dzieci często nie mogą zdążyć zjeść całego obiadu. W tej kwestii powinniśmy brać przykład z Francuzów.

Finlandia

Jak przystało na kraj skandynawski, w stołówkach królują ryby i inne morskie specjały oraz owoce i warzywa. Jest bardzo zdrowo i wartościowo. Szkolny obiad ma zagwarantowany każdy uczeń, ponieważ posiłki są darmowe. Każde dziecko może zjeść smaczny i zdrowy obiad, który jest serwowany w formie bufetu. Nie ma jednak nudy, jeśli chodzi o wybór dań. Uczniowie jedzą posiłki z nauczycielami, co jest ciekawą formą integracji.

Japonia

Przenosimy się w nieco inne rejony, gdzie także stawia się na ryby. W Japonii serwuje się dzieciom gotowany ryż, ryby, zupy, zwłaszcza rybne oraz owoce czy tofu. Posiłek jest bogaty i wartościowy. Dzieci nie chodzą głodne. Bardzo podobnie posiłki wyglądają w innych stołówkach w krajach azjatyckich.

Turcja

Turcja jest dość multikulturowym krajem, ale posiłki pozostają w szkołach tradycyjne. Dzieci mogą liczyć na obiad, składający się z żytniego chleba, owoców, winogron, orzechów czy kefiru. Jedzenie zwykle przygotowują rodzice, choć w szkołach też funkcjonują stołówki.

USA

szkolna stołówkaSzkolne, amerykańskie jedzenie doskonale znamy z filmów. Fast foody typu pizza, burgery czy frytki to typowe dania. Stołówki mają w stanach formę bufetu, gdzie uczniowie wybierają sobie poszczególne elementy obiadu. W Stanach serwuje się głównie kurczaka, kukurydzę, ale podawane są także zupy. Wszystko zależy od regionu. W stołówkach coraz więcej zdrowych produktów, takich jak owoce i warzywa, co jest częścią walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży.

Katarzyna Antos