Jedzenie chipsów zwiększa ryzyko raka. Na czym najlepiej smażyć potrawy?

Marzysz o szczupłej sylwetce? Chipsy oddalają cię od osiągnięcia upragnionego celu.  Choć wyglądają niepozornie, stanowią bombę kaloryczną. Czy wiesz, że 100 g tej kuszącej przekąski zaspokaja niemal 1/3 dziennego zapotrzebowania na energię? W związku z tym, iż do chipsów dodawane są wzmacniacze smaku, w tym glutaminian sodu, łatwo można się od nich uzależnić.  Z pewnością zauważyłeś, że podjadając tego typu przekąski, nie potrafisz się do nich oderwać. W rezultacie odstawiasz miskę dopiero wówczas, gdy nie ma w niej już ani jednego chipsa.

Jak powstaje akrylamid?

Jednak największym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest akrylamid, toksyczny związek, który powstaje m.in. podczas smażenia ziemniaków na oleju.  Substancja ta wywiera niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, uszkadza neurony oraz zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i pęcherza moczowego.

Poliakrylamid, substancja składająca się z wielu cząsteczek akrylamidu, znalazł zastosowanie w przemyśle papierniczym, kosmetycznym i włókienniczym.  Akrylamid zawarty w żywności powstaje w wyniku obróbki termicznej, a zwłaszcza podczas smażenia i grillowania.   Nie wszystkie artykuły spożywcze zawierają ten związek w dużych ilościach. Najwięcej akrylamidu powstaje podczas smażenia i grillowania produktów bogatych w węglowodany, a więc ziemniaków i różnego rodzaju warzyw.  Jeśli chcesz, aby posiłek dostarczył ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych i był wolny od toksycznych związków, lepiej przygotować go w wyniku gotowania na parze. Udowodniono, iż gotowane ziemniaki zawierają niewielką ilość akrylamidu, podczas gdy zawartość tego związku we frytkach i chipsach waha się od 0,15 do 4 mg na kilogram wyrobu.

Jedzenie chipsów zwiększa ryzyko raka. Na czym najlepiej smażyć potrawy?

Jeśli smażysz, to rób to na maśle!

Nie tylko sposób przygotowywania dań z ziemniaków ma wpływ na zawartość akrylamidu. Jeśli już zdecydujemy się na przygotowanie frytek, lepiej usmażyć je na oleju o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych niż na oliwie z oliwek, która zawiera głównie nienasycone kwasy tłuszczowe.  Jeśli przygotowujesz posiłki dla całej rodziny i chcesz, aby były zdrowe, jajecznicę smaż na maśle. W latach 90. reklamy zachęcały do stosowania margaryny, miała ona zmniejszyć ryzyko miażdżycy. Obecny stan wiedzy pozwala na wyciągnięcie wniosku, iż  dla naszego organizmu bardziej szkodliwa jest konsumpcja wyrobów smażonych na tłuszczu pochodzenia roślinnego.