Jakie okulary dobrać po 40 roku życia
David Travis z Unsplash

Masz wrażenie, że z upływem lat zmniejsza się ostrość widzenia? Obiekty oddalone tracą kontury? Czytanie i posługiwanie się telefonem to coraz większe wyzwanie? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi TAK, najprawdopodobniej dotknęła Cię zmora wszystkich ludzi po 40 roku życia – prezbiopia. Nie ma powodu do obaw, za tą dziwną, groźnie brzmiącą nazwą skrywa się w istocie całkowicie naturalny proces, w trakcie którego materiał oka traci zdolność do ostrego widzenia na różne odległości. Oczywiście fakt, że jest to normalne, powszechne zjawisko nie oznacza jeszcze, że musisz biernie godzić się na stopniowe pogarszanie wzroku, rezygnując z dotychczasowego stylu życia. Stwierdzenie, że prawidłową ostrość widzenia zapewnią Ci okulary lub szkła kontaktowe, nie jest żadnym odkryciem. Prawdziwym wyzwaniem jest wybór szkieł, które zapewniają największy komfort. Jakie opcje mają do wyboru osoby, których wzrok ulega pogorszeniu?

Rozwiązania dla prezbiopów

Wiele osób decyduje się na zakup dwóch par okularów jednoogniskowych. Jedne służą do korekcji widzenia w dali, drugie zapewniają ostrość przedmiotów oglądanych z bliska. Decydując się na takie rozwiązanie należy liczyć się z koniecznością nieustannego noszenia przy sobie obu par, co dla wielu osób może okazać się po prostu uciążliwe. Okulary jednoogniskowe to rozwiązanie najlepsze dla osób, które borykają się z określoną wadą wzroku, krótko- lub dalekowzrocznością.

Na rynku dostępne są także dwuogniskowe (bifokalne) okulary – dla seniorów są o wiele wygodniejsze, gdyż jedna para zapewnia ostrość widzenia z bliska oraz z dużych odległości. Jednak i dwuogniskowe soczewki nie są pozbawione wad, gdyż nie zapewniają optymalnej ostrości przy oglądaniu przedmiotów w odległościach pośrednich, co generuje kolejne niedogodności.

Pełna wygoda

Najlepszą metodą korekcji w przypadku prezbiopii są soczewki lub okulary progresywne. Ich największym atutem jest podzielenie soczewek na trzy obszary zamiast na dwa (jak w przypadku soczewek bifokalnych). Poszczególne sfery soczewki odpowiadają za korekcję ostrości na duże, pośrednie oraz małe odległości. Tak duże zróżnicowanie mocy optycznej zapewnia komfort oraz ostre widzenie w każdej sytuacji. Dzięki zastosowaniu płynnych przejść pomiędzy poszczególnymi częściami, używanie takich okularów staje się tak wygodne jak posługiwanie się własnymi oczami w czasach, gdy korekcja wzroku nie była jeszcze konieczna. Soczewki progresywne to odpowiedź na potrzeby osób niegodzących się na wynikające z wieku ograniczenia i chcących prowadzić aktywny tryb życia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.zobacztozjzo.com.pl

Tekst sponsorowany