DOM ALERGIKA Życie z alergią

Jak zaprojektować dom przyjazny alergikom?

Jak zaprojektować dom przyjazny alergikom?

W związku z tym, iż w leczeniu alergii kluczową rolę odgrywa eliminacja alergenu, należy dołożyć wszelkich starań, aby projektowany dom był wolny od szkodliwych substancji.  Pamiętaj, iż nawet najmniejszy szczegół może okazać się istotny, gdy lokal zostanie oddany do użytku. Alergicy i astmatycy  w miarę możliwości powinni unikać mieszkań położonych w centrum dużych miast.  Nad ruchliwymi ulicami unoszą się spaliny samochodowe, które mogą uczulać, a u osób chorych na astmę zaostrzać jej przebieg.  Życie w sercu metropolii wiąże się również ze zwiększoną ekspozycją na kurz.

Dom na przedmieściach – idealnym rozwiązaniem dla alergików?

Mogłoby się wydawać, że idealnym rozwiązaniem dla alergika jest usytuowanie domu na przedmieściach, to jednak tylko pozory.  Tereny przyległe do metropolii zazwyczaj otoczone są lasami i pasami zieleni.  Bliskie sąsiedztwo drzew, krzewów i owadów jest szczególnie istotne z punktu widzenia osób uczulonych na pyłki i jad pszczół. Zanim wykupisz działkę pod miastem, kierując się niską ceną ziemi, dowiedz się, jaka roślinność porasta tereny przyległe do niej. Zdiagnozowano u ciebie uczulenie na jad pszczół? Sprawdź, czy w pobliżu upatrzonej działki nie znajduje się pasieka.

Alergiku, uważaj na wilgoć!

Alergicy powinni również unikać dawnych terenów bagiennych, miękkich glin i luźnych piasków, ponieważ charakteryzują się one wysoką wilgotnością, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.  Wbrew pozorom nie musisz być specjalistą z zakresu gleboznawstwa, by ocenić ryzyko. Wystarczy, że przyjrzysz się elewacjom sąsiadów. Pobliskie domy szpeci pleśń? Po kilku latach twój dom będzie wyglądał identycznie.

 Jak zaprojektować dom przyjazny alergikom?

Ze względu na swoją lokalizację najbardziej wilgotnym pomieszczeniem w domu są piwnice.  Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają zredukować problem, jednym z nich jest zastosowanie betonowej wylewki. Warto też regularnie zwalczać pleśnie przy pomocy środków przeciwgrzybiczych. Projektując dom dla alergika, warto pomyśleć o stworzeniu izolacji przeciwwilgociowej, która będzie zabezpieczała mury przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Piec węglowy czy ogrzewanie prądem?

Jaka forma  ogrzewania domu jest najbardziej optymalna  z punktu widzenia osoby, która boryka się z uczuleniem?  Piece węglowe przez lata cieszyły się złą sławą ze względu na dużą emisję zanieczyszczeń.  Na szczęście na rynku można spotkać ich nowoczesne odpowiedniki, wyposażone w filtry.   Innym wartym rozważenia rozwiązaniem jest ogrzewanie domu prądem, który uchodzi za czyste źródło energii. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeprowadzić kalkulacje, ponieważ inwestycja w nowoczesny piec węglowy na dłuższą metę może okazać się bardziej opłacalna niż elektryczna instalacja grzewcza.

Zanim wprowadzisz się do nowo wybudowanego domu,  dokładnie go wywietrz. Opary farb, lakierów i innych chemikaliów mogą przyczynić się do rozwoju alergii.

Irmina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *