sposoby na spokojny sen

Dobry, spokojny sen jest ważny dla każdego, lecz dla najmłodszych dzieci szczególnie. Nie tylko odpoczywają, ale i rosną w trakcie spania. Co więcej, odpowiedni sen pozwala się im wyciszyć, dlatego tak istotne jest zadbanie o jakość nocnego odpoczynku.

 

Senna rutyna

 

Dzieci bardzo lubią i potrzebują rutyny w codziennych czynnościach. Oferowanie dziecku posiłków albo snu, codziennie o innych porach powoduje, że maluch jest rozdrażniony. Spokojny sen dziecka gwarantują stałe godziny kładzenia się do łóżka lub kładzenia dziecka do łóżeczka. Dzięki stałej porze maluch będzie robił się senny, gdy zacznie ona nadchodzić i tym samym szybciej zaśnie, bez marudzenia oraz konieczności długiego usypiania.

Dzień i noc

Kolejną istotną rzeczą jest nauczenie dziecka, aby odróżniało noc od dnia. Starsze dziecko zdaje sobie z tego sprawę lepiej, jednak już niemowlaka warto uczyć, że istnieją dwie pory. Podczas popołudniowej drzemki nie trzeba szczelnie zasłaniać okien i chodzić na palcach. Dzień powinien toczyć się swoim naturalnym rytmem, a po przebudzeniu się dziecka, warto zachęcać je do zabawy oraz innej aktywności. W nocy, najlepiej mówić szeptem, zmienić pieluszkę, nakarmić i znów ułożyć w łóżeczku. Dzięki temu dziecko będzie kojarzyło tę porę ze spokojem oraz odprężeniem.

Bez światła nocą

Lęk przed ciemnością pojawia się u dzieci bardzo często i nie jest niczym dziwnym ani odosobnionym. Jednak warto zadbać o to, aby taki strach w ogóle się nie rozwinął. Najlepiej zacząć szybko przyzwyczajać dziecko do ciemnego pokoju. W znaczący sposób ograniczy to rozwój strachu przed ciemnością. Dodatkowo, brak bodźców wzrokowych, spowoduje że maluch będzie uspokajał się w ciemności.

Jeżeli całkowite wyłączenie lamp budzi dyskomfort malucha, można zdecydować się na niewielkie lampki o ładnych kształtach – gwiazdki, zwierzątka – które wkłada się bezpośrednio do kontaktu. Nie dają one wiele światła, nie rozpraszają, a uspokajają dziecko.

usypianie dziecka

Recepta na spokojny sen – bajka na dobranoc

Podczas usypiania dziecka nie należy zapominać o bajce na dobranoc. Powinna być nie za długa, dość spokojna i nie zawierać ani treści, ani obrazków, które mogłyby przerazić dziecko. Czytanie powinno odbywać się, gdy maluch jest już wykąpany, przebrany w piżamę i leży pod kołdrą. Wtedy rodzic albo rodzice mogą rozpocząć czytanie bajki. Dla wielu dzieci jest to czas wyczekiwany z utęsknieniem. Ciekawa opowieść, rodzice, przytulanie się do nich sprawia, że przyjemny sen jest znacznie łatwiejszy.

Wygodne łóżko

Są dzieci, które mogą spać wszędzie i nie przeszkadza im żadna fałdka, ani pościel wykręcona na lewą stronę. Są dzieci, które nie zasną czując okruszek na prześcieradle. W takiej sytuacji istotne jest zadbanie o komfortowe warunki spania – gładkie, czyste prześcieradło, dobrze ubrana kołdra, miękkie poduszki oraz ulubiony jasiek i maskotka. Przed wejściem malucha do łóżka konieczne jest sprawdzenie czy każdy element pościeli jest na swoim miejscu, zapewni to dziecku spokojny sen oraz poczucie bezpieczeństwa.

Świeże powietrze w pokoju

 

Zanim dziecko wejdzie do pokoju na nocny odpoczynek, niezbędne jest wywietrzenie jego pokoju. Ułatwi to oddychanie i zapewni szybsze zaśnięcie. Z otworzenia okna nie powinno się rezygnować nawet zimą, ponieważ cyrkulacja powietrza jest niezwykle istotna. W pomieszczeniu pełnym świeżego powietrza każdy maluch zapadnie w spokojny sen, który dostarczy mu energii na kolejny intensywny dzień.

Karolina Skrzek