NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Jak zadbać o pupila w Sylwestra?

Sylwestra

Sylwester to dla ludzi okazja do hucznej zabawy, ale zwierzęta są mniej entuzjastycznie nastawione do tego czasu. Sylwestrowy okres to dla zwierząt domowych nieprzyjemny, pełen strachu czas. Psa czy kota nie ucieszy pokaz fajerwerków. Jak zadbać o pupila w Sylwestra? Co zrobić, by nasze zwierzaki przetrwały sylwestrowe szaleństwo?

Sylwestrowe szaleństwo nie dla czworonogów

Zwierzęta mają doskonale rozwinięty zmysł słuchu. Dzięki temu wyczuwają zagrożenie, ale mogą również negatywnie odbierać to, co dla człowieka jest normalne. Sylwestrowe wystrzały fajerwerków nie są dla zwierzaków niczym przyjemnym. Wywołują strach, agresje i zdezorientowanie. Już sam głośny dźwięk petard jest dla naszych pupili powodem do niecodziennego zachowania. Sylwestrowa noc może więc okazać się dla zwierzaków traumatycznymi chwilami. Zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniu zwierzęta potrafią usłyszeć huk fajerwerków. Mimo licznych apeli, każdego roku powtarza się ten sam scenariusz, który przeżywają właściciele zwierząt. W ten trudny czas warto zadbać o swojego pupila, by w tą wyjątkową noc czuł się jak najbardziej komfortowo.

Jak zachowuje się zwierzak w Sylwestra?

Nasz pupil może być wyraźnie niespokojny. Wielki stres i niepokój może przyczynić się do agresji, niszczenia przedmiotów czy próby ucieczki. Pies czy kot, wystraszony wystrzałem fajerwerków może uciec daleko od domu. Zdarzają się także przypadki poważne, w których zwierzęta dostają zawału serca, właśnie przez silny stres. Pies może szczekać, chować się w ciasne miejsca – za łóżko, meble czy w łazience, podobnie jak kot. W takim dniu zwierzęta nie powinny pozostawać bez opieki, bez towarzystwa człowieka. Nawet zwierzęta na co dzień przebywające na podwórku, jak pies pilnujący domu czy kot, powinno się wpuścić do domu, by czuły się pewniej i bezpieczniej.

Jak pomóc czworonogom w Sylwestra?

Zwierzęta domowe takie jak pies czy kot powinniśmy przygotować psychicznie, wychodząc z nimi za dnia na długi spacer. Możemy umilić im dzień ulubionym przysmakiem czy zabawą. Absolutnie nie wychodźmy w Sylwestra ze zwierzakiem bez smyczy, gdyż nawet mały wystrzał może spłoszyć pupila. Otwórzmy zwierzakom dostęp do łazienki, ponieważ lubią chować się w takich pomieszczeniach. Zasłońmy wszystkie okna, by zwierzęta nie wystraszyły ostre światła. Telewizor czy jakikolwiek odtwarzać muzyki zagłuszy nieco fajerwerki, więc włączmy tego typu sprzęt. Warto głaskać zwierzaka, przytulać go i mówić do niego spokojnym głosem. Towarzystwo ukochanego przyjaciela z pewnością pomoże w przetrwaniu sylwestrowej nocy. Nie zostawiamy zwierząt samych w domu, ponieważ mogą zniszczyć jakiś przedmiot, robiąc sobie krzywdę. W trudnych przypadkach można skorzystać z pomocy farmakologicznej. U weterynarza dostępne są środki, które uspokoją psy czy koty. W tym celu musimy skonsultować się z weterynarzem, jednak większość tego typu środków podaje się już dzień przed Sylwestrem, by w pełni mogły zadziałać.

kotNie ma wątpliwości, że zwierzęta najbardziej potrzebują naszej miłości i poczucia bezpieczeństwa. Nie tylko w Sylwestra dbajmy o nie i kochajmy je. Pamiętajmy, że nawet najmniejszy wystrzał to dla zwierząt okropna dawka emocji. Możemy oszczędzić im tego cierpienia, rezygnując z fajerwerków, dla ich i naszego bezpieczeństwa.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2