Jak zachęcić dziecko do czytania książek

Rodzice często skarżą się na to, że ich dzieci nie chcą czytać książek. Statystyki pokazują, że rzeczywiście wśród najmłodszych poziom czytelnictwa jest często niższy, ponieważ mają oni do dyspozycji komputery, telewizory i smartfony, które dostarczają im prostej rozrywki. Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Dziecko pragnie naśladować rodziców

Pamiętaj, że stosunek dziecka do książek zależy od twojej postawy. Jeśli w domu nie ma zbyt wielu tytułów, rodzice rzadko oddają się lekturze, to takie zajęcie wydaje się młodemu człowiekowi mało atrakcyjne.  On widzi w mamie czy tacie autorytet, który pragnie naśladować. Jeśli mama dużo czyta, to jej córka prawdopodobnie będzie chciała jej dorównać i zacznie sięgać po książki. Czytelnictwo  bywa zaraźliwe.  Jeśli rodzice oglądają całymi dniami telewizję, to dziecko też będzie chciało tak relaksować się po szkole.

Warto czytać dziecku bajki od samego początku

Dzieci, którym czytano bajki, mają bardziej pozytywny stosunek do książek od swoich rówieśników, z którymi nikt nie spędzał w ten sposób czasu. Dziecko pragnie uwagi rodzica, wspólnych zabaw i sekretów. Czytanie bajek maluchowi sprzyja budowaniu bliskości, ale też pozytywnego obrazu książek. Te jawią się jako coś fajnego, co można robić z innymi ludźmi.

Pomóż dziecku w nauce czytania

Niekiedy dzieci zniechęcają się do książek przez kiepski system edukacji. Nie każdy nauczyciel klas pierwszych przykłada się do nauki czytania. Poza tym warto pamiętać, że tę umiejętność trzeba z dzieckiem ćwiczyć. Sama szkoła to za mało. Rodzic również powinien zaangażować się w naukę czytania, a nie tylko podsuwać maluchowi  szkolne lektury i kontrolować, czy ten dobrnął do końca.  Jeśli dziecko kiepsko radzi sobie z czytaniem, bo nikt nie udzielił pomocy w tym zakresie, to nie będzie chciało sięgać po książki. Zapoznanie się z ich treścią będzie bowiem stanowiło dla niego nie lada wysiłek.

Kup dziecku ładnie wydaną książkę

Niektóre książki nie zachęcają nawet osób dorosłych do lektury. Są tak brzydko wydane, że ich zawartość nie wydaje się godna uwagi. Tymczasem za brzydką okładką często stoi ciekawa historia. Warto jednak zadbać o to, aby kupować dziecku ładnie wydane książki. Dobrze, aby te miały estetyczne i kolorowe okładki, które przykuwają wzrok. Zwróć też uwagę na czcionkę, zbyt mała może zniechęcać do lektury. Podobnie jak brak interlinii czyni czytanie trudniejszym.

Pokaż, że istnieją ciekawsze książki niż szkolne lektury

Niechęć do książek bardzo często zaszczepia w dzieciach szkoła. Lektury często jawią się młodemu czytelnikowi jako nudne i przestarzałe. Warto pokazać dziecku, że istnieją też inne, dużo ciekawsze książki. Sprawdź, jakie tytuły zdobywają pozytywne recenzje wśród rówieśników twojej pociechy i spraw mu kilka z nich. Może się okazać, że bardziej współczesne tytuły zaintrygują dziecko i zachęcą je do czytania.