Lifestyle

Jak wygląda ślub cywilny?

Jak wygląda ślub cywilny

Beatriz Pérez Moya z Unsplash

Ślub cywilny zaczyna cieszyć się w Polsce coraz większą popularnością. Wzrasta bowiem odsetek rozwodników, którzy nie mogą ponownie zawrzeć ślubu kościelnego. Ponadto uroczystość cywilna jest dużo tańsza, a załatwienie formalności przebiega stosunkowo łatwo. Sama ceremonia trwa też krócej, co docenia wiele osób. Jak wygląda ślub cywilny?

Spis treści:

  1. Ile czeka się na ślub cywilny?
  2. Jaka suknia na ślub cywilny?
  3. Jak zorganizować ślub cywilny?
  4. Ile kosztuje ślub w plenerze?
  5. Kiedy podać dane świadków?
  6. Jakie opłaty za ślub cywilny?
  7. Jakie dokumenty są potrzebne na ślub cywilny?
  8. Jak wygląda ślub cywilny?

Ile czeka się na ślub cywilny?

Ślub cywilny można zorganizować w 30 dni. Nie musimy w tym czasie chodzić na nauki przedmałżeńskie, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Opłata skarbowa wynosi 84 zł, do niej czasem trzeba doliczyć dodatkowe koszty. W sytuacji, gdy jedna ze stron ma za sobą rozwód, musi uzyskać dokument zaświadczający o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Kosztuje on 22 zł. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że za samą uroczystość w kościele często trzeba zapłacić minimum kilkaset złotych.

Jaka suknia na ślub cywilny?

Zapewne zastanawiasz się, jaka suknia na ślub cywilny będzie najlepsza. Masz tutaj pełną dowolność. Wiele kobiet ceni sobie redukcję kosztów, dlatego kupuje suknię ślubną, którą potem może normalnie wykorzystać. Np. latem może to być biała, lniana kreacja, którą następnie można założyć do pracy czy na spotkanie z przyjaciółkami. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne. Nie kupujemy bowiem rzeczy na jeden raz. Suknia na ślub cywilny może występować w naszym ulubionym kolorze i mieć długość przed kolano. Pozostawia spore pole manewru, jeśli chodzi o ozdobę głowy. Możemy dobrać do niej welon, toczek, ale też diadem czy ozdobną opaskę lub biżuteryjne spinki do włosów. Niektóre kobiety decydują się jednak na klasyczną suknię ślubną, która prezentuje się zjawiskowo, aby w ten sposób podkreślić podniosły charakter wydarzenia.

Jak zorganizować ślub cywilny?

Ślub cywilny możesz zawrzeć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego. Nawet jeśli mieszkasz na południu Polski, a marzy ci się ceremonia nad morzem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować ją np. w Gdańsku. Jeśli wybierzesz już miejsce, np. Urząd Stanu Cywilnego w swoim miejscu zamieszkania, powinniście się do niego zgłosić, aby dopełnić formalności. Na uroczystość czeka się co najmniej 30 dni.  Dokumenty niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego Urząd Stanu Cywilnego przechowuje tylko przez 6 miesięcy. Oznacza to, iż ślub należy zawrzeć między 30. a 180. dniem od wizyty w USC.

Ile kosztuje ślub w plenerze?

Ślub cywilny można zawrzeć w plenerze, ale trzeba uzyskać na to zgodę urzędnika i uiścić dodatkową opłatę rzędu 1000 zł. Miejsce, w którym planujesz ceremonię, musi spełniać wymogi bezpieczeństwa i licować z powagą uroczystości. Jeśli planujesz ślub w plenerze, w USC musisz złożyć specjalny wniosek wraz ze zdjęciem obiektu. Dobrze, aby zawierał on też zgodę właściciela dworku, hotelowego ogrodu etc. Niestety, w przypadku ślubu w plenerze trzeba się liczyć z decyzją odmowną.

Kiedy podać dane świadków?

Na 2 tygodnie przed ślubem cywilnym należy donieść do USC kartkę z danymi świadków. Zdarza się, iż urzędnik wyjątkowo zgadza się na dopełnienie tej części formalnej w dniu ślubu. Wtedy jednak należy zjawić się wraz ze świadkami na pół godziny przed uroczystością.

Jakie opłaty za ślub cywilny?

Podstawowa opłata skarbowa za ślub cywilny wynosi 84 zł, wpłaca się ją na konto danego urzędu. Jeśli któryś z narzeczonych ma za sobą rozwód, musi dostarczyć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, które kosztuje 22 zł. W przypadku obcokrajowców dochodzi do tego opłata rzędu 38 zł za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego. Jeśli w drodze wyjątku (zagrożona ciąża, choroba jednego z narzeczonych) chcą oni przyspieszyć uroczystość, muszą za to zapłacić 39 zł.

Jakie dokumenty są potrzebne na ślub cywilny?

W końcu nadszedł ten dzień, kiedy powiecie sobie: „tak” w Urzędzie Stanu Cywilnego.  Nie możecie jednak zapomnieć o dostarczeniu stosownych dokumentów, w tym dowodów osobistych i potwierdzenia dokonania opłaty skarbowej. Świadkowie muszą mieć przy sobie dowód osobisty potwierdzający ich tożsamość.

Jak wygląda ślub cywilny?

Ślub cywilny wcale nie musi mieć gorszej oprawy niż kościelny. Urzędnik oprócz tradycyjnej mowy o powadze małżeństwa i przejścia do odczytania treści przysięgi, może dodać coś od siebie. Za zgodą USC i na własny koszt można też przyozdobić miejsce ceremonii, zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną i zakupić szampana, który zostanie rozlany do kieliszków i podany wszystkim pełnoletnim gościom.