Życie z alergią

Jak wygląda skuteczna terapia uzależnień?

Jak wygląda skuteczna terapia uzależnień

Co tak naprawdę zawiera się w terapii uzależnień? Termin ten nie jest do końca sprecyzowany i oznaczać może wiele różnych form terapii, które mają pomóc pacjentowi uporać się z nałogiem wpływającym destrukcyjnie na jego życie. Czym wyróżnia się naprawdę skuteczna terapia? Z pewnością indywidualnym podejściem i wsparciem, które dalece wykracza poza umówione godziny spotkań ze specjalistą.

Najpierw szczegółowy wywiad i badania lekarskie

Zawsze gdy do ośrodka terapii uzależnień zgłasza się nowy pacjent, jego przyjęcie rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego. Podczas rozmowy lekarz stara się dowiedzieć jak najwięcej o życiu pacjenta, jego nawykach, środkach, które zażywa, ich ilościach i czasie, w jakim zmaga się z uzależnieniem. Ważny jest także stan jego zdrowia, i to nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Konieczne może być więc badanie psychiatryczne.

Po wywiadzie przychodzi czas na różnego rodzaju badania takie jak standardowe badanie krwi, czy nawet EKG. Dobrze dobrana terapia uzależnień zawsze powinna opierać się na indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. Im więcej kadra medyczna będzie w stanie dowiedzieć się o stanie zdrowia na podstawie wykonanych badań, tym lepiej będzie mogła wybrać dla pacjenta spersonalizowaną drogę leczenia.

Terapia uzależnień to w dużym stopniu profesjonalne wsparcie psychologiczne

Skuteczna terapia uzależnień musi prowadzić do zrozumienia własnego problemu i pozbycia się nie tylko jego, ale także powodów, które do niego doprowadziły. Uzależnienie zazwyczaj ma swoje podstawy w psychice człowieka, dlatego terapia nie może ograniczać się do leczenia fizycznego. Na co zda się zdrowy organizm, jeśli problemy zakorzenione głęboko w psychice i tak zmuszą człowieka do sięgnięcia po uzależniające substancje?

Terapia uzależnień obejmuje także wsparcie dla całych rodzin i wszystkich bliskich osoby chorej. Najbliższe otoczenie powinno wiedzieć, jak może pomóc w walce z uzależnieniem, co może nie przynieść żadnych pozytywnych skutków, oraz po prostu, w jaki sposób można wrócić do normalności w życiu codziennym z uzależnioną osobą. Więcej na temat wsparcia, jakie otrzymują osoby zmagające się z uzależnieniem oraz ich bliscy, przeczytać można na stronie internetowej pod adresem http://medjol.pl/terapia.

Wsparcie profesjonalnego i doświadczonego w terapii uzależnień zespołu potrzebne jest często również po zakończeniu leczenia i tym samym pobytu pacjenta w ośrodku. Jego życie powinno zostać nakierowane na właściwe tory, aby problemy, z którymi raz sobie poradził, nie pojawiły się znowu. W Warszawie pacjenci mogą liczyć na nieodpłatną terapię indywidualną przez pełny rok po opuszczeniu placówki. Gdy samopoczucie nie dopisuje i potrzebna jest dalsza motywacja do działania, skorzystać można ze wzmacniających pobytów weekendowych.

Komentarze (8)

dorcia

3 miesiące temu

Dobrze, że istnieją teraz profesjonalne terapie.

marina

3 miesiące temu

Wielu problemów nie da się rozwiązać samodzielnie, wówczas pomóc może jedynie dobry terapeuta.

olga

3 miesiące temu

Osoby uzależnione potrzebuja terapii. Same sobie nie poradzą.

alina

3 miesiące temu

Dobrze, że osoby uzależnione mogą dziś liczyć na fachową pomoc.

marysia

3 miesiące temu

Dobrze wiedzieć, gdzie powinna szukać pomocy osoba uzależniona.

isia

3 miesiące temu

Dobry terapeuta pomoże pokonać uzależnienie.

tysia

3 miesiące temu

Osoby uzależnione same nie poradzą sobie z nałogiem.

aldona

3 miesiące temu

Niestety, coraz więcej osób jest uzależnionych i potrzebuje fachowej pomocy.

Zostaw komentarz