ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Jak wygląda reakcja alergiczna?

reakcja-alergiczna

Reakcja alergiczna to nieodłączny element alergii. Uczuleni na pewno znają różne reakcje, które pojawiają się po kontakcie z alergenami. Wszystkim innym tłumaczymy jak wygląda reakcja alergiczna.

Reakcja alergiczna – jak wygląda?

Do reakcji alergicznej dochodzi poprzez kontakt alergenu z organizmem. Pojawiająca się reakcja alergiczna to przebieg odpowiedzi immunologicznej organizmu na dany alergen. Uczulenie wywołują różne substancje, od pyłków roślin czy kurzu po słońce, śnieg i produkty pokarmowe. Zakres reakcji bywa różny, może być miejscowy a nawet ogólnoustrojowy. Wygląd reakcji zależy od układu immunologicznego i wrażliwości na szkodliwą substancję. Przy silnym uczuleniu objawy będą bardziej uciążliwe dla alergika. Reakcja jest związana z produkcją histaminy. Jej nadprogramowa ilość może objawić się podrażnieniami skóry w postaci wysypki, świądu, pokrzywki czy rumienia. W przypadku uczulenia na pyłki czy kurz mogą pojawić się problemy z układem oddechowym takie jak katar, świszczący oddech a nawet astmę.

Reakcja natychmiastowa

Reakcja alergiczna może pojawić się natychmiast po kontakcie z alergenem. Po spożyciu czy dotknięciu danego tworzywa mogą wystąpić różne dolegliwości. Tego typu reakcja jest gwałtowna i intensywna. Jej zakres bywa lokalny lub ustrojowy. Najgorszą opcją jest wstrząs anafilaktyczny czyli zespół różnych objawów, które stwarzają zagrożenie życia alergika. Natychmiastowe reakcje alergiczne zazwyczaj powodują antybiotyki, orzechy, ryby czy jad owadów.

Reakcja późna

Reakcja późna występuje u połowy osób uczulonych. Forma przypomina nieco reakcję natychmiastową, z tym, że objawy obserwuje się po kilku a nawet kilkunastu godzinach od kontaktu z alergenem. Natężenie objawów może być łagodniejsze niż w przypadku gwałtownego przebiegu uczulenia. Przebieg kliniczny zależy od alergenu. Objawy mogą dotyczy różnych układów organizmu. Na tego typu dolegliwości alergiczne stosuje się leki przeciwhistaminowe bądź glikokortykosteroidy.

Reakcja alergiczna jest związana z różnymi czynnikami.  Osoby uczulone na ten sam alergen mogą przejawiać zupełnie inne objawy uczulenia. Organizm człowieka może rożnie zareagować na wszelkie substancje. Niektóre reakcje są groźne a inne nie wywołują zagrożenia życia alergika. Bez wątpienia należy zwrócić uwagę na pojawiające się reakcje alergiczne a w razie potrzeby warto skonsultować się z alergologiem.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *