Życie z alergią

Jak uzdrowić relacje z rodzicami?

Jak uzdrowić relacje z rodzicami

Znajdujemy się w dość specyficznym okresie w roku. Za nami Dzień Matki i Dzień Dziecka, a przed nami Dzień Ojca. To doskonała okazja, aby pochylić się nad swoimi relacjami z rodzicami. Te nie zawsze są takie, jak pokazuje telewizja. Daleko im do ideału, każdy rodzic bowiem czasem popełnia jakieś błędy wychowawcze. Na szczęście nie wszystkie są na tyle poważne, iż utrudniają nawiązywanie relacji romantycznych.  Jak uzdrowić relacje z rodzicami?

Jakie są twoje relacje z rodzicami?

Przyjrzyj się swoim relacjom z rodzicami. Czy z każdym z nich dogadywałaś się równie dobrze? A może szybko wyfrunęłaś z domu, bo miałaś dość ciągłych kłótni? Niewykluczone też, że czujesz się za nich odpowiedzialna i wciąż z nimi mieszkasz. Czasem zdarza się też tak, że z mamą dogadujemy się rewelacyjnie, ona zawsze poświęcała nam sporo uwagi i wspierała w trudnych chwilach, natomiast ojciec był krytyczny.

Dzieciństwo kształtuje nasze relacje romantyczne

To, jak układają się twoje relacje romantyczne, zależy w dużej mierze od kontaktu z tym rodzicem, z którym gorzej się porozumiewasz. Być może boisz się mężczyzn, jesteś wobec nich bardzo ostrożna, bo twój ojciec lubił się napić i wtedy krzyczał na ciebie. Uciekasz od facetów pewnych siebie i silnych. Wolisz tych, którzy są nieco słabsi, bo nie dostrzegasz w nich żadnego zagrożenia.

Dlaczego wybierasz niedostępnych mężczyzn?

Możliwe też, że zawsze wybierasz niedostępnych mężczyzn. Twój ojciec nie pił i nie awanturował się w domu, ale całe dnie spędzał poza nim. Nigdy nie miał dla ciebie czasu. Choć pragniesz zainteresowania faceta, to lepiej odnajdujesz się w relacjach z chłodnymi mężczyznami, którzy piszą tylko od czasu do czasu.

Dlaczego boisz się zaangażowania w związek?

Może twój ojciec za bardzo wtrącał się do twojego życia? W dorosłym życiu możesz być stroną, która unika zaangażowania. Bliska relacja romantyczna kojarzy ci się bowiem ze zniewoleniem, koniecznością spełniania cudzych zachcianek. Lepiej czujesz się sama, bo wtedy sama kierujesz swoim losem. Nie musisz pytać nikogo o zdanie.  Jeśli to twój schemat, to możesz milczeć całymi dniami, a za irytującego uznasz każdego faceta, który codziennie do ciebie pisze. Uważasz, że jest nachalny i nie czujesz się przy nim komfortowo.

Dlaczego warto wybaczyć rodzicom ich błędy wychowawcze?

Warto zostawić kiepskie relacje z rodzicami za sobą. Choć może to być trudne, to lepiej im wybaczyć, jednocześnie pozostając obiektywną. Pamiętaj, że ojciec nie pił ani nie odszedł z domu z twojego powodu, to był jego wybór.  Rodzice często popełniają błędy, nie nadają się do swojej roli i nie świadczy to o twojej niskiej wartości jako człowieka. Masz prawo do miłości i dobrego traktowania. Nie musisz zgadzać się w relacji romantycznej na bylejakość. Nie chowaj sobie żalu i urazy do rodziców, bo negatywne emocje krzywdzą przede wszystkim ciebie. Gdy wybaczysz, poczujesz upragnioną ulgę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *