Ciąża i dziecko

Jak urządzić pokój dziecka?

Jak urządzić pokój dziecka

Zdjęcie autorstwa Rita Laws z Pexels

Gdy na świat przychodzi dziecko, staramy się zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Otaczamy je miłością i opieką, zaspokajamy jego potrzeby i dbamy o to, aby spożywało produkty najwyższej jakości. Zwracamy też uwagę na wybór bezpiecznych zabawek i ubrań spełniających obowiązujące normy. Chcemy zapewnić dziecku wszystko, co najlepsze. W tym miejscu warto podkreślić, że również aranżacja pokoju naszej pociechy ma znaczenie. Wpływa bowiem na samopoczucie młodego człowieka. W naszym artykule podpowiadamy, jak urządzić pokój dziecka.

 

Spis treści:

  1. Pokój dziecka – połączenie walorów użytkowych i estetycznych
  2. Jak urządzić pokój dziewczynki, a jak zaaranżować sypialnię chłopca?
  3. Jak urządzić pokój dziecka? Uwzględnij jego indywidualne preferencje
  4. Aranżacja pokoju dziecięcego – elementy dekoracyjne
  5. Naklejki na ścianę, czyli aranżacja pokoju dziecka
  6. Fototapety do pokoju dziecka

Pokój dziecka – połączenie walorów użytkowych i estetycznych

Pokój dziecka powinien łączyć w sobie walory funkcjonalne z estetycznymi. Dobór odpowiednich mebli ma znaczenie ze względów praktycznych. Szafa powinna pomieścić dziecięce ubranka, a półki zabawki naszej latorośli. Łóżeczko dla dziecka wraz z materacem i pościelą powinno zapewniać mu wysoki komfort wypoczynku. Natomiast elementy dekoracyjne wprowadzać przyjazny nastrój. Aranżacja pokoju dziecka powinna zapewniać mu przytulną i bezpieczną atmosferę. Ważne jest wprowadzenie kolorów, aby nasza pociecha poczuła chęć zabawy. W przypadku starszych dzieci dekoracje wnętrz mogą nawiązywać do ich zainteresowań. Natomiast urządzając pokój dla maluszka, warto zadbać o to, aby stymulował on wyobraźnię i rozbudzał naturalną ciekawość. Jednocześnie obecne w nim elementy wystroju wnętrz nie powinny być przytłaczające. Przy nadmiarze ozdób, kolorów i faktur dziecko może czuć się przebodźcowane. Nadmiar informacji ze świata zewnętrznego może przeciążać układ nerwowy maluszka i prowadzić do wybuchów płaczu.

pokój dziewczynki
Zdjęcie autorstwa Julia M Cameron z Pexels

Jak urządzić pokój dziewczynki, a jak zaaranżować sypialnię chłopca?

Gdy zastanawiasz się, jak urządzić pokój dziecka, często myślisz o doborze kolorów pod płeć swojej pociechy. Czy to dobre rozwiązanie? Wszystko zależy od konkretnego dziecka. Istnieją dziewczynki, które kochają róż. Najchętniej nosiłyby go od stóp do głów. Nie ma to związku ze względami kulturowymi. Niektórzy rodzice próbują uniknąć stereotypowego myślenia i kupują wyprawkę w neutralnej kolorystyce. Mimo to ich córki, gdy tylko trochę podrosną, nie mogą oderwać oczu od różowych przedmiotów. Zdarza się również, że dziewczynki preferują błękit, fiolet czy zieleń. Co ciekawe, wśród chłopców także zdarzają się miłośnicy różu czy blasku. Psycholodzy twierdzą, że wynika to z faktu, iż tego typu przedmioty bardziej przyciągają wzrok. Płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Dzieci wybierają to, co wydaje im się bardziej atrakcyjne wizualne, a żywe kolory, ciekawe faktury i błyszczące elementy doskonale wpisują się w tę definicję. Jeśli nasza pociecha jest malutka i sama nie może wypowiedzieć się w tym temacie, warto postawić na kolor, który lubimy, uważamy za najbardziej trafny lub taki, który ma charakter neutralny –  podoba się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom.

Jak urządzić pokój dziecka? Uwzględnij jego indywidualne preferencje

Pokój dziecka, które jest w stanie wyrazić własne zdanie, warto aranżować, uwzględniając jego preferencje. W końcu to nasza pociecha spędzi w nim najwięcej czasu. W związku z tym warto zadbać, aby pokój dziecka stanowił dla niego azyl, w którym nasza latorośl poczuje się komfortowo i bezpiecznie. Nie krytykujmy tutaj dziecka za jego indywidualne preferencje. Oczywiście, nie wszystkie pomysły młodego człowieka musimy wcielać w życie, ale warto się nad nimi pokłonić. Jeśli syn chce mieć na ścianie tapetę z różowym misiem, nie krytykujmy go za ten pomysł. Ponadto dzieci bardzo często wybierają neutralne kolory, bardziej skupiając się na swoich aktualnych zainteresowaniach. Niektóre kilkulatki przeżywają fascynację Smerfami, inne kochają myszki Minnie i Mickey. Nie brakuje też miłośników sportu, przyrody, zwierząt czy gier komputerowych. Niektóre dzieci pasjonują się książkami, mają nawet swoich ulubionych pisarzy i bohaterów. Wszystko to może znaleźć odbicie w aranżacji pokoju dziecka.

Aranżacja pokoju dziecięcego
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Aranżacja pokoju dziecięcego – elementy dekoracyjne

Pokój dziecka to nie tylko elementy użytkowe takie jak wygodne łóżko, materac, szafy na ubrania oraz półki na zabawki. Kluczową rolę w rozbudzaniu wyobraźni i kształtowaniu poczucia estetyki odgrywają elementy dekoracyjne. Te, jak wcześniej wspominaliśmy, mogą mieć różnorodny charakter.  Poniżej postaramy się przedstawić, jak urządzić pokój dziecka, wybierając proste, aczkolwiek efektowne rozwiązania. Wielu z nas pragnie sprawić przyjemność swojej latorośli, nie przeszukując przy tym niewyczerpanych zasobów internetu.

Aranżacja pokoju dziecięcego
Naklejkomania.eu

Naklejki na ścianę, czyli aranżacja pokoju dziecka

Jak wynika z przeprowadzonych badań, największą popularnością wśród rodziców, którzy zajmują się aranżacją pokoju dziecka, cieszą się naklejki na ścianę. Nic dziwnego, wszak mamy tutaj do czynienia z niezwykle efektownym, a zarazem prostym i szybkim rozwiązaniem. Nie musimy remontować całego pokoju i kupować wielu elementów dekoracyjnych, by stworzyć odpowiednią atmosferę. Wystarczy zamówić wysokiej jakości naklejki na ścianę w sklepie internetowym Naklejkomania.eu. Charakteryzuje się on bogatą ofertą asortymentu. Znajdziemy w nim naklejki na ścianę dla dziewczynki i chłopca. Bez problemu kupimy też element dekoracyjny o uniwersalnym charakterze. Naklejki na ścianę to także świetne rozwiązanie, gdy nasza latorośl w ferworze zabawy pobrudzi ścianę. Dzięki nim przykryjemy nieestetyczne plamy bez konieczności remontu. W sklepie internetowym Naklejkomania.eu znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań designerskich. Naklejki na ścianę przedstawiają nie tylko balony, tęczę czy samoloty, ale też lasy, zwierzęta, planety, gwiazdy, misie czy kwiaty. Starsze dzieci z pewnością ucieszą się z bardziej „poważnych” motywów takich jak kwiaty, motyle czy układ planetarny. Natomiast młodszym przypadną do gustu kolorowe malunki ze zwierzątkami, balonami i samochodzikami.

Naklejki na ścianę
Naklejkomania.eu

Fototapety do pokoju dziecka

Choć naklejki na ścianę cieszą się największą popularnością, to wielu rodziców wybiera fototapety dla dzieci. Te oferowane przez Naklejkomania.eu charakteryzują się wysoką dbałością o detale.  Tutaj znowu znajdziemy szeroki przekrój tematyczny, kolorystyczny i wiekowy. Fototapeta do pokoju dziecka powinna uwzględniać jego indywidualne zainteresowania. Maluchy kochające zwierzęta ucieszy obrazek czy fotografia przedstawiająca kota czy psa. Natomiast przyszłego piłkarza usatysfakcjonuje motyw futbolówki.  Twoja pociecha pasjonuje się astronomią? Fototapeta przedstawiająca kosmos to rozwiązanie godne uwagi, które znajdziesz w kilku wariantach w sklepie internetowym Naklejkomania.eu.  Jeśli chcesz dobrze trafić w gust dziecka, zaproś go do wspólnego przejrzenia asortymentu dostępnego na wyżej wspomnianej witrynie. Niech twoja pociecha sama wskaże fototapety, które wpisują się w jej gust. W ten sposób wykształcisz w dziecku umiejętność podejmowania decyzji. Pokażesz  też młodemu człowiekowi, że liczysz się z jego zdaniem i zachęcisz do jego otwartego wyrażania. Oferta sklepu internetowego Naklejkomania.eu jest na tyle bogata, że twoje dziecko z pewnością znajdzie fototapetę skrojoną na miarę swoich potrzeb.

Fototapety do pokoju dziecka
Naklejkomania.eu