rozstępy w ciąży

Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze, pojawiające się zazwyczaj na brzuchu, pośladkach, udach.  W ciąży kobiety są szczególnie narażone na ich powstanie. Żeby nie cierpieć z powodu rozstępów po urodzeniu dziecka, najlepiej wiedzieć, jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Witaminy a rozstępy

O zdrowym odżywianiu przyszłej mamie mówią wszyscy. Jednak jeśli chce się uniknąć rozstępów w ciąży trzeba komponować posiłki tak, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich składników. Należą do nich witaminy: A, C, E.  Witamina A potrafi regenerować uszkodzoną tkankę skórną, witamina C, zwiększa produkcję kolagenu, który gwarantuje skórze odpowiednią elastyczność – niezbędną przy rosnącym brzuchu – natomiast witamina E, poprawia stan błony skóry. Im więcej witamin, tym lepiej dla matki oraz dziecka, zwłaszcza jeżeli są one dostarczane w pokarmie. Żeby uzupełnić dietę o odpowiednie składniki, konieczne jest jedzenie orzechów, truskawek, marchewki, jaj, szpinaku oraz słodkich ziemniaków, czyli wszystkiego, co jest smaczne.

Nawodnienie a rozstępy

Poza jedzeniem bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Bez niego skóra staje się bardziej wysuszona i podatna na powstawanie zmarszczek oraz rozstępów. Odpowiednia ilość płynów pozwala uniknąć rozstępów w ciąży, ze względu na korzystny wpływ na naskórek. Najlepiej wypijać 8 szklanek wody mineralnej niegazowanej dziennie. Jeżeli taka ilość wody to za wiele, można zastąpić ją zieloną herbatą albo naturalnymi, nie słodzonymi sokami owocowymi i warzywnymi, np. z ogórka.

jak uniknąć rozstępów w ciąży

Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Postaw na ćwiczenia!

Niezbędne dla uniknięcia rozstępów w ciąży są także ćwiczenia. Dawniej nie polecano ciężarnym kobietom ruchu tak bardzo, jak obecnie, co było szkodliwe dla ich zdrowia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań i ruch nie zaszkodzi dziecku z powodzeniem można wykonywać ćwiczenia dopasowane do odmiennego stanu. Są to przede wszystkim pilates oraz joga. Ćwiczenia powodują, że skóra staje się bardziej elastyczna, lepiej ukrwiona i ryzyko pojawienia się rozstępów jest znacznie mniejsze. Dodatkową zaletą domowego treningu jest poprawa samopoczucia, bardzo przydatna, kiedy macierzyństwo budzi niepokój przyszłej  mamy.

Masowanie, nawilżanie a rozstępy

W czasie ciąży nie można zapomnieć o zabiegach pielęgnacyjnych. Oczywiście, nie zawsze ma się na nie ochotę, zwłaszcza gdy odmienny stan męczy, jednak dla własnego samopoczucia oraz dla uniknięcia rozstępów, warto.

Na pojawienie się rozstępów narażone są przede wszystkim piersi, uda, brzuch, biodra, pośladki i to właśnie one powinny zostać poddane szczególnej pielęgnacji. Już samo masowanie balsamem nawilżającym może pomóc, jednak dla lepszej skuteczności dobrze jest skorzystać ze specjalnych specyfików. W drogeriach oraz aptekach można znaleźć kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Jednocześnie poza nimi dobrze sprawdzają się olejki: kokosowy, rycynowy, sezamowy.

Wybranym kosmetykiem należy masować wrażliwe na rozstępy partie ciała przynajmniej 2 razy dziennie. Przy tym nie jest koniecznością mocne masowanie, wystarczy smarować ciało, aż do wchłonięcia się kosmetyku.

Regularne zabiegi pielęgnacyjne, połączone z dietą oraz ćwiczeniami sprawią, że ciąża nie będzie kojarzyła się z rozstępami.

Karolina Skrzek