alergią na użądlenia owadów

Zmienioną skórę można smarować glikokortykosterydem lub lekiem przeciwhistaminowym w kremie, ewentualnie takim lekiem doustnie, gdy użądleni zostaliśmy w twarz. Sprawdzają się łagodzące preparaty takie jak np. Fenistil czy Moustidose i lód.

Z braku zestawu przeciwwstrząsowego fastjekt w sytuacji silnej szybkiej reakcji alergicznej, 5-10 cm powyżej miejsca użądlenia *nakładamy opaskę uciskową*, by spowolnić rozchodzenie się jadu i natychmiast wzywamy lekarza. Co 5 minut trzeba opaskę lekko poluzować.

Po ukłuciu przez osę, pszczołę lub szerszenia nie wolno wysysać jadu! – bez względu na to, czy mamy alergię czy nie. Nie można łapać za czubek wystającego żądła pszczoły, bo tam znajduje się jad i gdy naciskamy go do organizmu dostaje się dodatkowa dawka jadu.

Jeśli owad użądlił wewnątrz jamy ustnej – natychmiast zacznij ssać lód lub pić zimne – ale nie słodkie – płyny, po czym zgłoś się do lekarza.

alergią na użądlenia owadówPrzeciw komarom i meszkom

Nie można się odczulać na ukąszenia komarów czy meszek, ale warto zadbać, by jak najmniej tych uciążliwych owadów przetrwało zimę.

W zbiornikach wodnych niszczy się je środkami takimi jak meszkobójczy preparat z kryształów białkowych oraz bakterii zabijających larwy i meszek i komarów – Simulin czy Trebon Mega, niszczący dorosłe meszki, obydwa bezpieczne dla ludzi i innych zwierząt.