Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Jak szybko uśpić niemowlę?

jak szybko uśpić niemowlę

Nieprzespane noce, wciąż płaczące dziecko – to problem wielu początkujących rodziców. Co zrobić, kiedy nasz maluch nie chce zasnąć? Jak szybko uśpić niemowlę?

Niemowlę w domu, czyli pierwsze kroki rodzicielstwa

Pojawienie się dziecka na świecie to uhonorowanie  długich miesięcy ciąży. Poród już za nami, wiec pozostaje nam cieszyć się z dziecka. Obecność maluszka w domu to nowa dla początkujących rodziców sytuacja. Wraz z dzieckiem, pojawiają się różne wyzwania, którym muszą sprostać nowi rodzice. Pierwsze kroki rodzicielstwa, dla niektórych wydają się niezwykle trudne. W końcu mamy do czynienia z małym obywatelem świata, który wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji. Młodzi rodzice mogą czuć się zagubieni i bezradni. Jednak z czasem nabierają wprawy i opieka nad dzieckiem przestaje być problemem.

Jak szybko uśpić niemowlę?

Każdy rodzic zna ten problem. Płacz dziecka w środku nocy, nieprzespane godzin, zmęczenie w ciągu dnia. Rodzice też potrzebują odpoczynku i czasu na zregenerowanie sił, a w tym może przeszkadzać maluszek, który za żadne skarby nie chce zasnąć, choć jest np. środek nocy. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej wykorzystać metody, które pozwolą sprawnie uśpić niemowlę, co da nam chwilę na odpoczynek czy domowe obowiązki. Sprawdzone sposoby pozwolą dziecku na zdrowy sen, który jest niezbędny dla jego prawidłowego rozwoju.

Eliminacja czynników

Sen to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Zaburzenia związane ze snem, mogą przełożyć się na problemy emocjonalne i behawioralne, na dalszych etapach życia dziecka. Dziecko uśpimy znacznie szybciej, jeśli wyeliminujemy czynniki, które mogą przeszkadzać w zaśnięciu. Nasz maluch może odczuwać głód, mieć mokrą pieluszkę czy zbyt dużo bodźców, które przyciągają jego uwagę. Najedzone dziecko szybciej zaśnie. Wart zadbać, by w jego otoczeniu nie było zbyt wiele rozpraszaczy. Możemy także spróbować zasłonić zasłony, sprawiając wrażenie nocy. Niemowlę ma zwykle silną potrzebę bliskości, dlatego przytulmy dziecko i starajmy się przekazać mu własny spokój.

Niemowlę jak w kokonie

Niemowlę najlepiej czuje się w warunkach, podobnych jak w łonie matki. Gdy będzie otulone kocykiem, podobnie jak w kokonie, poczuje się bezpiecznie oraz spokojnie. Opatulenie maluszka kocykiem lub prześcieradłem, może być najlepszym sposobem, by je szybko uśpić. Jeśli do tego dodamy lekkie bujanie, sukces mamy gwarantowany.

Spanie z dzieckiem

spanie z dzieckiemNiektórzy pediatrzy zalecają spanie razem z dzieckiem. Poczucie bliskości to gwarant bezpieczeństwa i zaspokojenie potrzeb malucha. Stosując taką metodę, nie powinniśmy mieć problemy, by szybko położyć spać niemowlę. Rozwiązanie jest praktyczne także w przypadku karmienia. Nie musimy wtedy wstawać w nocy, ponieważ maluszek jest tuż obok nas.

Nie ma jednej, złotej zasady, która umożliwia ekspresowe uśpienie dziecka. Rodzice powinni więc próbować różnych metod. Odrobina prób oraz praktyki sprawi, że wypracujemy idealny i sprawdzony sposób na szybkie zaśniecie niemowlaka.

Katarzyna Antos