Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Jak schudnąć po ciąży?

jak schudnąć po ciąży

Po narodzinach wiele mam ma problem z zaakceptowaniem dodatkowych kilogramów, które pojawiły się po ciąży. Niestety całkowitego przybrania na wadze nie da się uniknąć, ponieważ organizm gromadzi tkankę tłuszczową. Po ciąży nie jest ona potrzebna i dla lepszego samopoczucia warto wiedzieć jak schudnąć po ciąży.

Jak schudnąć po ciąży?

Niezależnie od tego czy w ciąży przytyło się 2-3 kilogramy, czy więcej, większość mam planuje zrzucenie zbędnych fałdek. W czasie ciąży organizm gromadził tkankę tłuszczową dla dobra dziecka, jednak po porodzie nie jest ona już tak potrzebna. Samo ciało zdaje sobie z tego sprawę, co wyraża się w działaniu gospodarki hormonalnej. Przez pół roku po porodzie jest ona nastawiona na zwiększony metabolizm, dobrze jest to wykorzystać i nie czekać z odchudzaniem dłuższy czas. Dzięki działaniu hormonów chętnie spalane są tłuszcze, w tym właśnie tkanka tłuszczowa. Nie dzieje się to całkowicie samoczynnie, lecz połączenie pracy gospodarki hormonalnej z dodatkowymi czynnościami pozwoli sprawić, że zrzucanie wagi po ciąży nie będzie katorgą.

 

Mniej znaczy więcej – ilość posiłków

Sprawdzonym sposobem jest zmiana ilości oraz wielkości spożywanych posiłków, najlepiej w taki sposób, żeby nie odczuwać zmniejszenia przesadnie mocno. Pomoże w tym zmiana talerza z dużego, na mniejszy, śniadaniowy. Po jego wypełnieniu nadal będzie się miało przekonanie, że ma się talerz pełen jedzenia, czyli posiłek, którym wypełni się żołądek. Dodatkowo zamiast jeść 3 posiłki dziennie, najlepiej jeść ich 5-6: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Wielu mamom wydaje się niemożliwe utrzymanie takiego jadłospisu przy małym dziecku, jednak skoro są w stanie dbać o karmienie dziecka kilka razy dziennie, mogą, a nawet powinny zadbać o swoje odżywianie. Wystarczy zmniejszenie porcji jedzenia o niewielką ilość oraz wybieranie zdrowych przekąsek zamiast słodkich i słonych, a  różnica w sylwetce przed i po porodzie będzie znacząca.

Mniejsze, lecz nie za małe posiłki to podstawa odchudzania, jednak w pociągowym okresie nie można pod żadnym pozorem głodzić się ani robić głodówek.

odchudzanie po ciąży

Zdrowe odżywianie

Zmniejszenie porcji to nie wszystko, aby zacząć chudnąć po ciąży. Niezbędne jest także pamiętanie o zasadach zdrowego odżywiania, korzystnych dla wagi i dla jakości pokarmu, jeśli karmi się piersią.

Konieczne jest włączenie do jadłospisu dużej ilości warzyw oraz owoców, koniecznie ze sprawdzonych upraw. Przypadkowo kupowane produkty mogą okazać się szkodliwe, ze względu na obecność niebezpiecznych składników z niektórych nawozów. Dodatkowo niezbędna jest codzienna porcja błonnika, np. płatki owsiane, węglowodanów oraz białka. Białko nie jest po ciąży potrzebne w tak dużych ilościach, jak w czasie jej trwania, lecz nie można z niego rezygnować. Istotne jest także ograniczenie potraw smażonych na głębokim tłuszczu, tłustych mięs, fast foodów. Aby dostarczyć organizmowi niezbędnego dla zachodzących procesów tłuszczu, dobrze jest złe oleje zamienić na zdrowe, znajdujące się w rybach, oliwie w oliwkach, orzechach, maśle orzechowym.

Zdrowy ruch, zdrowe ciało

Chociaż świeżo upieczone mamy mają wiele pracy i ruchu przy dziecku, nie jest to jedyny ruch, na jakim powinny poprzestać, aby schudnąć. Oczywiście aktywność fizyczna powinna być dostosowana do aktualnego stanu zdrowia. Niewskazana jest jazda na rowerze, zwłaszcza jeśli krocze było nacinane oraz pływanie, które mogłoby spowodować infekcję. Dobrze jednak sprawdzają się lekkie ćwiczenia rozciągające, proste pozycje jogi, jak również spacer.

Karolina Skrzek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *