niedosłuch

Rodzice często nie zauważają problemów ze słuchem u nowo narodzonych dzieci, co związane jest z brakiem wiedzy na temat objawów schorzenia. Jak rozpoznać niedosłuch u niemowląt?

Ubytki słuchu

Problemy ze słuchem mogą mieć różne źródło. Jedną z przyczyn mogą być uwarunkowania genetyczne, wtedy mowa o wrodzonych wadach słuchu. Inne bywają nabyte. W Polsce, wady słuchu u dzieci są bardzo często diagnozowane. Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, rozwijającej się istoty. Pozwala poznać świat i całe otoczenie. Ubytki słuchu znacznie utrudniają rozwój niemowląt. Na szczęście specjalistyczny sprzęt pozwala na szybkie wykrycie wad takich jak np. niedosłuch. Nowoczesna aparatura bada noworodki pod kątem prawidłowego słuchu, ale objawy niedosłuchu mogą pojawić się nieco później.

Jak rozpoznać niedosłuch u niemowląt?

Sygnały problemów dziecka ze słuchem nie zawsze są dla rodziców oczywiste. Warto jednak je poznać, aby móc trafnie określić z czym mamy styczność i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Im szybciej zareagujemy tym większe szanse na uniknięcie dalszych zaburzeń rozwojowych. Jednych z niepokojących sygnałów jest brak wydawanych dźwięków. Dziecko prawidłowo słyszące poznaje dźwięki z otoczenia i próbuje je naśladować. Jeśli nasz maluch wypowiada bardzo mało dźwięków i późno zaczyna gaworzyć, to pierwsza oznaka ewentualnych problemów z jego słuchem. Kolejną jest brak reakcji na wypowiadane imię dziecka czy różne odgłosy takie jak sygnał dzwonka czy telefonu. U dzieci około 9. miesiąca życia, które rozwijają się prawidłowo, to zupełnie naturalne reakcje. W przypadku podejrzenia o niedosłuch, warto zwrócić uwagę na zaburzenia emocjonalne i brak posłuszeństwa na polecenia. Taka choroba jest trudno rozpoznawalna przez rodziców, ponieważ u niemowlęcia rozwijają się bardzo dobrze inne zmysły. Dlatego pojawiające się problemy są spychane na dalszy plan.

Rola rodzicówniedosłuch u niemowląt

Rodzice muszą zadbać o zdrowie swojego dziecka, dlatego niezwykle ważne są wszystkie badania, które wykonuje się po urodzeniu dziecka. Nawet w okresie ciąży można wykryć wiele poważnych wad i chorób. Dzięki nowoczesnej technologii można zapobiec rozwojowi schorzeń. Słuch dziecka pozwala na odkrywanie wszystkiego co znajduje się wokół. Rodzice powinni obserwować wszelkie zmiany, które pojawiają się wraz z dorastaniem dziecka. W razie jakichkolwiek podejrzeń i niepokojących sygnałów najlepiej zgłosić się po pomoc do lekarza, który zleci odpowiednie badania słuchu, ułatwiające szczegółowe rozpoznanie problemów.

Katarzyna Antos