ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Jak rozpoznać astmę u dzieci?

kaszel

W przypadku maluchów choroba najczęściej daje mało specyficzne objawy, co z kolei utrudnia diagnostykę. Nawet lekarze mają problem z rozpoznaniem astmy. Winą za problemy z oddychaniem najczęściej obarczają źle wentylowane pomieszczenia lub drobne infekcje. Co powinno wzbudzić niepokój rodzica? Jeśli niemowlę często mam problem z oddychaniem, nie potrafi zaczerpnąć świeżego powietrza, a na dodatek zalewa się łzami, zadzwoń do przychodni i umów się na wizytę u specjalisty. Niepokojące objawy należy niezwłocznie przedstawić specjaliście, ponieważ nieleczona astma stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia malucha. Boisz się, że zostaniesz posądzona o bycie nadopiekuńczą matką? Lepiej narazić się na śmieszność, niż zlekceważyć chorobę. Lekarz powinien zrozumieć obawy, które tobą targają.

Niebezpieczny marsz alergiczny

Twoja pociecha zmaga się z atopowym zapaleniem skóry? Zachowaj czujność, ponieważ od tego schorzenia rozpoczyna się marsz alergiczny. Choć nie zawsze egzema prowadzi do astmy, to twoje dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Nie panikuj. Wystarczy, że będziesz uważnie obserwować malucha, wcześnie rozpoznana dychawica oskrzelowa pozwala podjąć leczenie i zapanować nad chorobą. Pomimo zwiększonego ryzyka staraj się myśleć pozytywnie i nie wprowadzaj dodatkowych ograniczeń. Nie ma nic złego w zabawie dziecka z papugą. Ba, kontakt z potencjalnymi alergenami jest nawet wskazany. Uczulenie najczęściej ujawnia się u osób wychowywanych w sterylnych warunkach.

astma u dzieci

Objawy astmy

Zauważyłaś, że z twoją latoroślą dzieje się coś niedobrego? Maluch często opuszcza lekcje, ponieważ zmaga się z nawracającym zapaleniem oskrzeli. Choć wielokrotnie dzieliłaś się swoimi obawami z lekarzem, ten wciąż przepisuje mu antybiotyki, wierząc, że tym razem medykament okaże się skuteczny. Może następnym razem warto zapisać się na wizytę do innego specjalisty? Nie pozwól na bagatelizowanie problemu. Jeśli lekarz nie zleci stosownych badań, poproś go o wypisanie skierowania do alergologa. Dychawica oskrzelowa zazwyczaj pojawia się u osób, których system odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo.

Maluch niechętnie kopie piłkę, ponieważ po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów dostaje zadyszki? Nie lekceważ problemu. Trudności z oddychaniem stanowią jeden z symptomów astmy. W związku z tym warto ustalić źródło dokuczliwych dolegliwości. W tym celu zapisz dziecko na badania spirometryczne. Uwaga, do 20 września możesz zweryfikować stan oskrzeli za darmo! W ramach obchodów III Światowych Dni Spirometrii wiele placówek wykonuje badania za darmo. Listę ośrodków, które przyłączyły się do akcji, znajdziesz na stronie internetowej http://www.astma-alergia-pochp.pl/index.php?option=com_xformsdisplayrecords&view=list&Itemid=51. Badanie spirometryczne polega na maksymalnym wydechu powietrza przez specjalny ustnik do urządzeń pomiarowych. Ta metoda diagnostyczna pozwala określić, czy do płuc latorośli dociera dostateczna ilość powietrza.

Dychawica oskrzelowa – przyczyny

Skąd bierze się astma? Czy jest ona uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi, a może za problemy z oddychaniem odpowiada genetyka? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony prawdopodobieństwo, że dziecko astmatyczki zachoruje na dychawicę oskrzelową, wynosi 30%, z drugiej strony nie należy lekceważyć wpływu zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców pozwoliły wyciągnąć zaskakujące wnioski. Wykazano, iż dzieci mieszkające na wsi, z dala od zabudowań miejskich, rzadziej zmagają się z astmą niż ich rówieśnicy z wielkich aglomeracji.

Atak astmy

Jak rozpoznać atak astmy? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ za każdym razem może przebiegać on nieco inaczej. Zazwyczaj dziecko skarży się na uczucie duszności. Starsze dzieci potrafią lepiej zobrazować problem, często porównują go do obręczy zaciskającej się wokół klatki piersiowej. U pociechy pojawiają się trudności z oddychanie, wydech jest nadmiernie wydłużony i towarzyszą mu charakterystyczne świsty. Gdy widzisz, że dziecko nie potrafi zaczerpnąć powietrza, zareaguj! Pod koniec ataku pociecha powinna odkrztusić śluzowatą wydzielinę. Warto jednak pamiętać, że najmłodsze dzieci w ogóle nie odkrztuszają. Jeśli u twojej latorośli zdiagnozowano astmę, zadbaj, aby pociecha zawsze miała przy sobie wszystkie niezbędne leki. Po zażyciu stosownych medykamentów dokuczliwe objawy szybko ustępują. Za każdym razem, gdy powierzasz opiekę nad dzieckiem osobom trzecim, informuj je o dychawicy oskrzelowej. Powinieneś również zaznajomić je z zastosowaniem poszczególnych leków. O ile nastolatek jest w stanie sięgnąć po odpowiedni farmaceutyk, o tyle kilkulatek może mieć z tym problem.

Choć astmy nie należy lekceważyć, dychawica oskrzelowa to nie wyrok! Osoby, u których zdiagnozowano chorobę, mogą normalnie funkcjonować pod warunkiem, że znajdują się pod stałą kontrolą specjalisty. Nowoczesne leki pozwalają szybko opanować atak astmy i cieszyć się pełnią życia.

Komentarze

Edyta Marecka

6 lat temu

Badania to podstawa. Dziwię się, że tak wiele osób lekceważy diagnostykę. Wcześnie rozpoznaną chorobę można opanować. Niestety, niektórych trudno przekonać, czego najlepszym przykładem jest mój ojciec. Uparty, nie pójdzie do lekarza…

Zostaw komentarz

0 1 2