kaszel

W przypadku maluchów choroba najczęściej daje mało specyficzne objawy, co z kolei utrudnia diagnostykę. Nawet lekarze mają problem z rozpoznaniem astmy. Winą za problemy z oddychaniem najczęściej obarczają źle wentylowane pomieszczenia lub drobne infekcje. Co powinno wzbudzić niepokój rodzica? Jeśli niemowlę często mam problem z oddychaniem, nie potrafi zaczerpnąć świeżego powietrza, a na dodatek zalewa się łzami, zadzwoń do przychodni i umów się na wizytę u specjalisty. Niepokojące objawy należy niezwłocznie przedstawić specjaliście, ponieważ nieleczona astma stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia malucha. Boisz się, że zostaniesz posądzona o bycie nadopiekuńczą matką? Lepiej narazić się na śmieszność, niż zlekceważyć chorobę. Lekarz powinien zrozumieć obawy, które tobą targają.

Niebezpieczny marsz alergiczny

Twoja pociecha zmaga się z atopowym zapaleniem skóry? Zachowaj czujność, ponieważ od tego schorzenia rozpoczyna się marsz alergiczny. Choć nie zawsze egzema prowadzi do astmy, to twoje dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Nie panikuj. Wystarczy, że będziesz uważnie obserwować malucha, wcześnie rozpoznana dychawica oskrzelowa pozwala podjąć leczenie i zapanować nad chorobą. Pomimo zwiększonego ryzyka staraj się myśleć pozytywnie i nie wprowadzaj dodatkowych ograniczeń. Nie ma nic złego w zabawie dziecka z papugą. Ba, kontakt z potencjalnymi alergenami jest nawet wskazany. Uczulenie najczęściej ujawnia się u osób wychowywanych w sterylnych warunkach.

astma u dzieci

Objawy astmy

Zauważyłaś, że z twoją latoroślą dzieje się coś niedobrego? Maluch często opuszcza lekcje, ponieważ zmaga się z nawracającym zapaleniem oskrzeli. Choć wielokrotnie dzieliłaś się swoimi obawami z lekarzem, ten wciąż przepisuje mu antybiotyki, wierząc, że tym razem medykament okaże się skuteczny. Może następnym razem warto zapisać się na wizytę do innego specjalisty? Nie pozwól na bagatelizowanie problemu. Jeśli lekarz nie zleci stosownych badań, poproś go o wypisanie skierowania do alergologa. Dychawica oskrzelowa zazwyczaj pojawia się u osób, których system odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo.

Maluch niechętnie kopie piłkę, ponieważ po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów dostaje zadyszki? Nie lekceważ problemu. Trudności z oddychaniem stanowią jeden z symptomów astmy. W związku z tym warto ustalić źródło dokuczliwych dolegliwości. W tym celu zapisz dziecko na badania spirometryczne. Uwaga, do 20 września możesz zweryfikować stan oskrzeli za darmo! W ramach obchodów III Światowych Dni Spirometrii wiele placówek wykonuje badania za darmo. Listę ośrodków, które przyłączyły się do akcji, znajdziesz na stronie internetowej http://www.astma-alergia-pochp.pl/index.php?option=com_xformsdisplayrecords&view=list&Itemid=51. Badanie spirometryczne polega na maksymalnym wydechu powietrza przez specjalny ustnik do urządzeń pomiarowych. Ta metoda diagnostyczna pozwala określić, czy do płuc latorośli dociera dostateczna ilość powietrza.