ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Jak rozpoznać alergiczne zapalenie zatok?

Jak rozpoznać alergiczne zapalenie zatok?

Przede wszystkim należy uważnie obserwować przebieg choroby, gdyż pewne objawy powinny nam dać do myślenia.

Dziecko po raz kolejny wraca zakatarzone z przedszkola, ma problemy z oddychaniem, boli je głowa. Rodzice bardzo często ulegają powszechnemu przekonaniu, że w przedszkolu dzieci po prostu zarażają się od siebie nawzajem, więc przetrzymują malucha w domu, podając leki.

Może być też tak, że wraz ze zmianą pracy zaczynamy częściej chorować, nieustannie cieknie nam z nosa, ciężko nam się oddycha. Kładziemy to na karb stresu, pory roku, infekcji panujących w pracy. Przyczyna może być jednak zupełnie inna.

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia może być związane nie z wirusami w powietrzu, ale obecnością alergenu, z którym dotychczas nie mieliśmy styczności – na przykład pleśnią, grzybem. Alergiczne zapalenie zatok jest bardzo mylące, gdyż ma bardzo powszechne objawy, które przypisujemy przeziębieniu czy zwykłemu zapaleniu zatok.

Jak rozpoznać alergiczne zapalenie zatok?

Skąd mieć pewność, że to alergia?

Osoby ze zdiagnozowaną alergią wiedzą, co im szkodzi. Łatwiej im przy pomocy lekarza zlokalizować przyczynę nawracającego zapalenia zatok. Co jednak, jeśli jeszcze nie wiemy, że jesteśmy alergikami, albo zaczynamy dopiero podejrzewać, że nasze dziecko może być na coś uczulone?

Alergiczne zapalenie zatok zaczyna się nagle od kataru i dalej rozwija się tak, jak zwykłe zapalenie zatok. Zatkany nos, trudności z oddychaniem, ból głowy, uszu, oczu, który nasila się podczas schylania. To zapalenie zatok jest jednak bezgorączkowe, a ogólny stan zdrowia chorego jest dobry – dlatego jest często lekceważone – szczególnie, że wydzielina z nosa nie budzi szczególnego niepokoju (jest przezroczysta i różowo-sinawa).

Przyczyny AZZ

Istnieją dwa powody występowania alergicznego zapalenia zatok: uczulenie na pyłki roślin lub na salicylany, te naturalne i te występujące w lekach przeciwzapalnych. Charakterystycznym objawem AZZ są częste nawroty i nagły początek kataru, który jest pierwszą reakcją na alergen. Jeśli zauważymy u siebie taką prawidłowość, najprawdopodobniej cierpimy na alergię.

Żeby sprawdzić, czy występuje u nas alergia na pyłki, lekarz zleci wykonanie testów skórnych i przeprowadzi wywiad. W wykryciu alergii pokarmowej pomoże ALCAT test. Pomoże nam to dokładnie określić przyczyny alergicznego zapalenia zatok i określić sposób dalszego postępowania z chorobą, gdyż nieleczone AZZ prowadzi do powstania polipów w nosie i astmy.

Jak rozpoznać alergiczne zapalenie zatok?

Co to jest test ALCAT?

Pod wpływem alergenu nasze białe krwinki zmieniają się i zakłócają działanie całego systemu immunologicznego. Monocyty, limfocyty, nulocyty i płytki krwi, na które działają alergeny, mogą ulec zniekształceniu lub całkowitemu zniszczeniu.

ALCAT test ma za zadanie sprawdzenie czy i pod wpływem jakiego alergenu tak się dzieje, a bada to poza naszym organizmem. Sprawdza się, które z alergenów mają silniejsze działanie. Pod uwagę brane są pleśń, pokarmy, związki chemiczne i leki.

Dopiero po ustaleniu, na jaki rodzaj alergii cierpimy możemy przystąpić do działania. Przede wszystkim do wyleczenia zapalenia zatok, a potem do unikania szkodliwych alergenów, żeby ustrzec kolejnych zapaleń i dalszego cierpienia.

(MF + JPR)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *