dziecko

Kolejne dziecko w rodzinie to wielka radość. Nasza pociecha może różnie zareagować na taka nowinę. Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?

Narodziny

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu rodziców. Narodziny dziecka to ważna chwila do które przygotowuje się cała rodzina. Urządzanie pokoju, wyprawka, zakup zabawek, to elementy składowe, których kulminacją jest pojawienie się malucha na świecie. Narodziny to zawsze pełne radości wydarzenie, ale rodzeństwo nie koniecznie z uśmiechem na ustach przyjmuje wiadomość o ciąży i powiększeniu rodziny. To może być trudne, szczególnie dla jedynaka.

Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?

Dziecku z jednej strony towarzyszy radość i zaciekawienie, a z drugiej złość, mnóstwo obaw i zazdrość. To całkiem naturalne i w wielu przypadkach nieuniknione. Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, nasza pociecha straci pewnego rodzaju pierwszeństwo. Już nie będzie jedynym dzieckiem w rodzinie, więc uwaga nie będzie poświęcać tylko i wyłącznie jemu. Maluch może obawiać się odrzucenia, braku zainteresowania i uwagi, dlatego rodzice powinni wytłumaczyć dziecku, że pojawienie się rodzeństwa, wcale nie oznacza zmniejszenia uczuć do niego. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa i miłości, a druga pociecha, nie powinna tego zmienić.

Naszego jedynka możemy przygotować, budując wokół narodzin pozytywny obraz. Rodzeństwo to radość, kompan do zabawy i wspólnie spędzanego czasu, to ktoś, na kogo zawsze można liczyć, dodatkowa osoba do kochania. Warto opowiedzieć dziecku, co zmieni się, gdy w domu pojawi się jeszcze jedna osoba, jak będzie wyglądało wasze życie i co wspaniałego będziecie mogli razem zrobić. To niezwykle ważne, ponieważ samo podejście i nastawienie jest kluczowym elementem akceptacji nowej sytuacji. Musimy pamiętać, że dziecko może bardziej intensywnie przeżywać narodziny rodzeństwa, dlatego warto być spokojnym i opanowanym.

Najlepiej zaangażować malucha w urządzanie pokoju dla siostry czy brata. Dzięki takiej praktyce, dziecko nabędzie poczucia odpowiedzialności i troski. Przygotuje się do zmiany, a uczestnicząc w zakupach czy wyborze koloru ścian pokoju, będzie miało swój udział w tym ważnym wydarzeniu, Przez to poczuje się ważne i potrzebne. Będzie miało zapewnienie, że też jest pełnoprawnym członkiem rodziny, która jeszcze bardziej się spaja i umacnia w sile dobrych emocji.

narodziny rodzeństwaPo urodzeniu drugiego dziecka, matka powinna dużo czasu poświecić temu pierwszemu. W końcu to nie jej pierwsza ciąża, więc opieka nad niemowlakiem nie powinna być już tak absorbująca jak za pierwszym razem. Może brzmi to dość dziwnie, ale to właśnie pierworodne dziecko, wtedy potrzebuje najwięcej czułości i miłości. Na horyzoncie pojawił się konkurent do serca rodziców, więc opiekunowi powinni zadbać o to, by w żaden sposób nie czuł się pominięty. Duża dawka ciepła i miłości pomoże w zaakceptowaniu nowej sytuacji i powitaniu z radością kolejnego malucha w domu.

Katarzyna Antos