opony

Układ immunologiczny może nieprawidłowo reagować także na przedmioty, wykonane z lateksu. Wtedy dochodzi do reakcji alergicznej. Jak przebiega alergia na lateks?

Problematyczny lateks

Lateks to inaczej naturalna guma, która jest tworzona z kauczuku. Znajdziemy go w składzie wielu produktów, zarówno w przemyśle samochodowym, odzieżowym czy chemicznym. Z lateksu wykonuje się gumowe rękawice, gryzaki dla dzieci, prezerwatywy czy opony samochodowe. Lateks bywa problematycznym tworzywem, ponieważ może wywołać reakcje alergiczne. Osoby pracujące przy przedmiotach lateksowych są najbardziej narażone na wystąpienie alergii tego typu. Największą grupę stanowi sektor ochrony zdrowia, ponieważ wykorzystuje rękawiczki czy wenflony, produkowane z lateksu.

Jak przebiega alergia na lateks?

Do wystąpienia reakcji alergicznej zwykle dochodzi po kontakcie z przedmiotem, mającym w swoim składzie lateks. Może to nastąpić kilka minut po kontakcie lub nawet po upływie kilku godzin. Przy długotrwałej ekspozycji na lateks, reakcje są zwykle opóźnione. Początkowe oznaki uczulenia nie są groźne dla pacjenta i często są przez niego bagatelizowane. Wraz z upływem czasu i stopniem ekspozycji na tworzywo, objawy nasilają się. Niektóre z przedmiotów mogą być silnie alergizujące, co ma związek z ilością szkodliwych białek. Zazwyczaj objawy alergii znikają po godzinie. W pozostałych przypadkach, wykwity pojawiają się na powierzchni skóry. Pojawia się stan zapalny, bąble pokrzywkowe a nawet obrzęk Quinckego. Wraz z pokrzywką mogą pojawić się napady kichania, kataru czy zapalenie spojówek oraz świąd skóry, szczególnie w miejscu kontaktu z lateksem. Zdarza się, że obrzęk dotyczy także języka, twarzy czy powiek. Najcięższym powikłaniem alergii na lateks jest wstrząs anafilaktyczny. Jako zespół ogólnoustrojowych objawów stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia osoby uczulonej. Przy długotrwałym uczuleniu, zwiększa się ryzyko wystąpienia kontaktowego wyprysku skóry czy przewlekłej pokrzywki.

Jak rozpoznać alergię?

Oprócz obserwacji zmian skórnych, ważną rolę w diagnostyce odgrywa wywiad lekarski. Lekarz musi poznać informacje na temat częstotliwości objawów, ich charakteru i miejsca w których się pojawiają. W rozpoznaniu alergii pomagają punktowe testy skórne, jednak one nie są w stanie dać pełnego obrazu uczulenia. Alergicy mogą także wykonać testy serologiczne, określające ilość przeciwciał IgE, skierowanych w stronę alergenom lateksu. Możliwe są także próby prowokacyjne z lateksem, czyli bezpośrednim zetknięciu pacjenta z alergenem. Innym rozwiązaniem są skórne testy płatkowe, określające alergeny zawarte w gumie.

Leczenie alergii na lateks

alergia na lateksNajlepszą formą leczenia alergii na lateks jest unikanie alergenu. Niestety, ze względu na wykonywany zawód, nie wszyscy uczuleni są w stanie wykluczyć tworzywo ze swojego otoczenia. Warto unikać pokarmów, które wchodzą w reakcje krzyżowe z lateksem. Obecnie na rynku są dostępne przedmioty,które nie zawierają w swoim składzie lateksu.

Katarzyna Antos