Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

rozwód

Rozwód to trudna decyzja dla rodziców oraz ciężkie przeżycie dla ich dzieci. Taki krok to olbrzymie zmiany dla rodziny. Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Rozwód

Małżeństwo powinno być związkiem, który łączy partnerów na całe życie. Czasem bywa jednak tak, że relacja ulega zmianie i rodzice podejmują decyzję o formalnym zakończeniu związku. Rozwód to poważny krok, który ma swoje konsekwencje. Gdy kobieta i mężczyzna nie dogadują się, chcą zacząć nowe życie, już osobno lub po prostu stwierdzają, że zbyt dużo ich różni, a uczucie dawno wygasło – decydują się na rozwód. W przypadku posiadania dzieci to zawsze bolesne doświadczenie. Nawet jeśli rodzice rozstają się w pokojowej i przyjaznej atmosferze, dziecko może czuć się winne całej sytuacji.

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Nie warto ukrywać przed dzieckiem decyzji o rozwodzie. Prędzej czy później i tak dowie się o krokach podjętych przez rodziców. Takie sprawy dorosłych dotyczą także dzieci, ponieważ są częścią rodziny. Sytuacja jest o tyle ważna, że w kwestię rozwodu wchodzi także opieka nad dziećmi. Nawet z tymi najmłodszymi warto porozmawiać o rozwodzie. Wtedy nasza pociecha nie straci poczucia bezpieczeństwa i nie będzie czuć się odrzucona czy winna danej sytuacji. Warto wytłumaczyć dziecku, że jego relacja z rodzicami nie ulegnie zmianie. Dalej będzie przecież tak samo kochane, będzie mogło liczyć na obojga rodziców. Zmienia się tylko kontakt, poprzez zamieszkanie z jednym z rodziców. Jednak należy dziecko zapewnić o spędzaniu razem świąt czy urodzin. To niezwykle ważne, ponieważ miłość rodzicielska jest bardzo silna i daje oparcie w trudnych chwilach. Rozwód to nowa sytuacja, w które muszą odnaleźć się rodzice i dzieci.rozwód Spokojna rozmowa oraz dokładne wytłumaczenie pomogą zrozumieć dziecku decyzję podjętą przez rodziców i pozwolą na wdrożenie się w nowy etap życia. Taka zmiana może nawet pogłębić relacje z rodzicami. Być może w trakcie związku tata czy mama nie była na tyle blisko ze swoim dzieckiem. Rozwód jest okazją aby to zmienić i poświecić więcej czasu na wspólne chwile z pociechą. Rozmowa o rozwodzie jest trudna, ale konieczna dla prawidłowej relacji w rodzinie i przyszłości dziecka, które może mieć żal do rodziców, którzy zataili przed nim fakt rozstania lub nie wyjaśnili nic wcześniej. Pytania pozostawione bez odpowiedzi mogą dręczyć nasz przez długie lata. Lepiej więc rozmawiać i wyjaśniać wszystkie niepokojące kwestie, nawet te, które są dla nas pewnego rodzaju wyzwaniem. Pamiętajmy, że to część wychowania, a my chcemy dla dziecka jak najlepiej. Nie pozwólmy, aby żył w nieświadomości lub dowiedział się o rozwodzie od rówieśników. Bądźmy szczerzy i otwarci dla dziecka, a zyskamy jego pełen zaufanie.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *