Jak pandemia wpływa na psychikę dzieci
Zdjęcie autorstwa Sharefaith z Pexels

Mogłoby się wydawać, że dzieci w ogóle nie odczuwają skutków pandemii. Wreszcie nie muszą chodzić do szkoły, w przeciwieństwie do rodziców nie martwią się też ewentualną falą zwolnień spowodowanych przez kryzys gospodarczy. W rzeczywistości jednak młodzi ludzie dużo gorzej radzą sobie w zaistniałej sytuacji. Jak pandemia wpływa na psychikę dzieci?

Brak motywacji i poczucie beznadziei

Dla młodych ludzi kolejne dni są takie same. Rano wstają, by połączyć się z nauczycielem, potem otrzymują od niego mnóstwo zadań do rozwiązania. Ich jedyną rozrywką jest nierzadko przeglądanie internetu, ale nawet to z czasem zaczyna powszednieć i się nudzić.  Dzieci coraz częściej są smutne, towarzyszy im apatia i przygnębienie. Doskwiera im poczucie beznadziei oraz brak perspektyw na poprawę zaistniałej sytuacji.

Jak pandemia wpływa na psychikę dzieci? Depresja u dzieci

Nie należy lekceważyć spadku nastroju u swoich pociech. Gdy widzisz, że dziecko nie dba o siebie, swój wygląd fizyczny, chodzi w tym samym brudnym dresie, nie interesuje go nic, nawet wyjazd do babci. Nawet pizza zamówiona do domu nie wzbudza jego większego zainteresowania, warto zastanowić się, czy nie mamy do czynienia z depresją. Wbrew pozorom ta choroba dotyka nie tylko osób starszych, którzy są skazani na samotność. Depresja u dzieci jest coraz częściej diagnozowaną jednostką chorobową.

Młody człowiek do rozwoju potrzebuje kontaktu z rówieśnikami

Naukowcy są zgodni. Młody człowiek do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z rówieśnikami. Chodzi o wspólną zabawę na przerwach, żarty i szalone pomysły, na jakie wpada się z kolegami z klasy. Szkoła to nie tylko budynek, w których uczymy się nowych rzeczy, ale też kształtujemy swoje umiejętności społeczne. Zawieramy nowe znajomości i je pielęgnujemy.

Kontakty online nie są satysfakcjonujące dla młodych ludzi

Choć mogłoby się wydawać, że dzieci, które całe dnie spędzają z nosem w telefonie, nie odczują skutków pandemii, w końcu mogą rozmawiać z kolegami online, to jednak sytuacja kształtuje się zgoła inaczej. Życie pokazało, że internetowe znajomości nie są równie wartościowe jak te zawierane w realnym życiu. Nie przynoszą tyle satysfakcji i zadowolenia.

Izolacja społeczna powoduje u dzieci zaburzenia emocjonalne

Zauważono, że izolacja społeczna coraz częściej wywołuje u dzieci zaburzenia emocjonalne. Zaczynają one odczuwać strach przed odrzuceniem, boją się zabierać głos na forum publicznym, przeraża je perspektywa kontaktu z rówieśnikami. Wszystko to dlatego, że na długi czas oderwano je od życia, jakie znały. Teraz młodzi ludzie nie wiedzą, czy odnajdą w sobie na nowo umiejętności interpersonalne i wciąż będą lubiani przez kolegów z klasy.

Złość i tęsknota za dawnym życiem

Choć może to wydawać się oryginalne, dzieci zaczynają tęsknić za dawnym życiem. Za wyjściem do szkoły, grą w piłkę z kolegami z klasy, rozmowami na przerwach.  Fakt, iż realia młodych ludzi dość mocno odbiegają od tego, co znają sprzed wybuchu pandemii, sprawia, iż narastają w nich negatywne emocje takie jak złość i frustracja. Mądry rodzic powinien pomóc dziecku znaleźć dla nich ujście, ale nie krytykować uczuć swojej pociechy. Wszystkie emocje są nam potrzebne, ponieważ o czymś nam mówią. Musimy się tylko nauczyć nimi odpowiednio zarządzać.