kobiecość po porodzie

Kobiety po ciąży i porodzie często borykają się z nadprogramowymi kilogramami, rozstępami lub gorszą kondycją skóry. Ponadto pojawiają się również dolegliwości związane z okolicami intymnymi. Na początku panie często nie zwracają na to uwagi, gdyż są zaabsorbowane opieką nad noworodkiem. Jednak z czasem regenerują się i postanawiają zadbać o swój wygląd i formę intymną. Wiele z nich zadaje sobie wtedy pytanie: jak odzyskać kobiecość po porodzie?

W telewizji często widzimy aktorki czy piosenkarki, które kilka tygodni po porodzie pojawiają się w programach śniadaniowych. Opowiadają z pasją o byciu mamą i nie widać po nich zmęczenia ani trudów związanych z ciążą i porodem. Wiele pań w takich momentach czuje poczucie winy. Niepotrzebnie – nad nienagannym wyglądem celebrytek czuwa sztab specjalistów. Pamiętajmy, że wszystkie kobiety w okresie połogu muszą pogodzić się z tym, że regeneracja naszego ciała trwa dość długo. Po porodzie możemy jednak nadal czuć się piękne i kobiece.

Połóg – trudny czas po porodzie

Połóg to czas, w którym cofają się zmiany, które zaszły w organizmie kobiety w trakcie ciąży. Choć zwyczajowo mówi się, że trwa on 6 tygodni, ciało każdej z nas jest inne. Możemy dochodzić do siebie znacznie dłużej lub krócej i borykać się z różnymi dolegliwościami. W tym czasie nieraz zmagamy się z bólem i zmęczeniem. Muszą zagoić się rany poporodowe, a macica powrócić do poprzedniej wielkości. Pojawiają się kłopoty z wypróżnianiem oraz napięcie i obrzmienie piersi związane z produkcją siary i mleka. Boleć nas może brzuch i głowa. Narażone jesteśmy także na infekcje intymne oraz zapalne stany dróg moczowych. Nic dziwnego, że nie czujemy się w tym czasie kobiece i atrakcyjne.

Jak odzyskać kobiecość po porodzie?

Aby poczuć się znów pewnie i atrakcyjnie po porodzie, musimy przede wszystkim zadbać o siebie. W okresie połogu nie jest wskazane długotrwałe i częste leżenie. Warto za to trenować mięśnie dna miednicy poprzez zaciskanie pochwy i odbytu na czas co najmniej 10 sekund. W późniejszym czasie możemy zacząć chodzić na basen, uprawiać nordic walking czy jazdę na rowerze. Aktywność fizyczna nie tylko sprawi, że zrzucimy kilogramy, które nabyłyśmy w czasie ciąży. Poprawi także nam nastrój i pozwoli na odetchnięcie od obowiązków związanych z maluszkiem. W czasie karmienia piersią musimy pamiętać o dostarczaniu sobie w posiłkach około 600-800 kalorii więcej. Nasza dieta powinna być lekkostrawna i urozmaicona. Warto unikać tuczących słodyczy czy tłustych, smażonych potraw, ale nie należy się odchudzać. Racjonalne odżywianie sprawi, że waga sama wróci do normy.

Gojenie się okolic krocza

Po porodzie naturalne jest, że krocze jest obolałe, posiniaczone i opuchnięte. Przy każdym ruchu czujemy ciągnięcie szwów, trudno nam siedzieć czy chodzić. Jest to trudny moment dla wszystkich pań, ale na szczęście okolice krocza szybko się goją. Warto je wietrzyć, ponieważ dostęp powietrza ułatwia regenerację naruszonych tkanek. Po każdej wizycie w toalecie musimy myć miejsca intymne delikatnym płynem antybakteryjnym i podcierać się od przodu do tyłu, by nie przenosić na ranę bakterii z odbytu. Niezalecane są kąpiele w wannie – znacznie lepiej jest brać prysznic. Istotne jest także częste zmienianie podkładów poporodowych. Do siedzenia używać możemy grubego ręcznika zwiniętego w literę U lub dmuchanego koła do pływania. Gdy okolice krocza zaczną się goić, na pewno poczujemy się lepiej – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Życie erotyczne po porodzie

połóg

Dla większości młodych rodziców opieka nad noworodkiem jest zbyt angażująca, by mogli myśleć o współżyciu. Jednak po jakimś czasie potrzeba ta naturalnie się pojawi. Od seksu należy się jednak powstrzymać przez okres połogu, aby uniknąć zakażeń intymnych. Warto za to znaleźć chwilę na pieszczoty, czułości czy pocałunki. Wiele pań obawia się powrotu do współżycia po porodzie. To naturalne, że nie czujemy się dość atrakcyjne lub obawiamy się bólu. O wszystkich naszych wątpliwościach musimy rozmawiać z partnerem. Kwestię powrotu do intymnych zbliżeń warto omówić z ginekologiem. Panie karmiące piersią często dotyka suchość pochwy, co sprzyja infekcjom okolic krocza. Lekarz poleci odpowiednie preparaty, które nawilżą pochwę i zapobiegną zakażeniom.

Ginekologia estetyczna – pomoc w odzyskiwaniu kobiecości

Nasze ciała mają niesamowite zdolności regeneracyjne. Niestety, część zmian związanych z ciążą i porodem nie może cofnąć się samoistnie. Dotknąć nas mogą dolegliwości takie jak wysiłkowe nietrzymanie moczu czy tak zwana luźna pochwa. Przypadłość ta polega na rozciągnięciu ścian pochwy, co obniża satysfakcję z seksu i sprzyja zakażeniom intymnym. Na szczęście większość takich problemów może być zniwelowana dzięki ginekologii estetycznej. W jej ramach wykonać można między innymi lifting pochwy. Oznacza on wprowadzenie do jej przedsionka specjalnych nici, które unoszą i zwężają wejście do pochwy. Nietrzymanie moczu może być korygowane metodą laserową lub za pomocą wstrzykiwania preparatu poprawiającego mechanizm zamykający cewki moczowej. Musimy pamiętać, że dolegliwości związane z ciążą i porodem są naturalne i nie warto się ich wstydzić. Konsultacja z lekarzem, który zaleci odpowiednią terapię czy zabiegi, może pozwolić nam na odzyskanie kobiecości.

Karolina Solga