ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Jak manifestuje się alergia krzyżowa?

alergia krzyżowa

Jeśli dwie grupy alergenów wywołują niepożądaną reakcję, mówimy o alergii krzyżowej. W praktyce oznacza to, iż jedna osoba może zmagać się jednocześnie z alergią wziewną i uczuleniem na pomidory. Naukowcy zauważyli, że alergii na pyłek często towarzyszy uczulenie na owoce.

Podobieństwo strukturalne

Z przeprowadzonych badań wynika, iż alergeny odpowiedzialne za wystąpienie reakcji krzyżowej charakteryzują się zbliżoną budową chemiczną. Podobieństwo strukturalne jest uwarunkowane pokrewieństwem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kapusta, rzepak i kalarepa mają wspólnego przodka. W związku z tym, iż wspomniane rośliny posiadają identyczne geny, syntetyzują podobne substancje.

alergia krzyżowa

Właściwości przeciwciał

Układ immunologiczny chroni nas przed szkodliwymi substancjami i mikroorganizmami. Niestety, czasem popełnia błędy. Choć pyłek brzozy nie stanowi zagrożenia, bywa rozpoznawany przez organizm jako szkodliwy. W związku z tym, iż „wroga” należy unicestwić, system odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała. Cechą tych substancji, które z biochemicznego punktu widzenia zalicza się do białek, jest swoistość. Oznacza to, iż przeciwciała, które powstały w celu wyeliminowania „białka x”, nie łączą się z „substancją y”, chyba że wspomniane związki wykazują duże podobieństwo strukturalne.

Objawy reakcji krzyżowych

Alergia krzyżowa na ogół manifestuje się katarem, zaczerwienieniem spojówek i wysypką alergiczną. Rzadko przyjmuje charakter ogólnoustrojowy. W większości przypadków niepożądane dolegliwości pojawiają się po kilkunastu minutach od spożycia, dotknięcia lub wniknięcia alergenu do organizmu.

Odczyny krzyżowe

Naukowcy zauważyli, że niektóre owoce, pyłki i leki dają odczyny krzyżowe. Objawy alergii krzyżowej mogą wywoływać następujące produkty:

  • jaja i mięso z kurczaka

  • pyłki brzozy i jabłka

  • jad pszczół i jad szerszeni

  • lateks i pomidory

  • wieprzowina i kocia sierść.

Odczulanie i leki przeciwalergiczne

Leczenie alergii krzyżowej często sprowadza się do unikania alergenów. W związku z tym, iż nie każdą substancję możemy wyeliminować ze swojego otoczenia, warto przyjrzeć się rozwiązaniom, jakie daje współczesna medycyna. Leki przeciwalergiczne przynoszą natychmiastową ulgę, należy jednak pamiętać, iż zwalczają objawy. Jeśli chcemy usunąć przyczynę, powinniśmy poddać się odczulaniu. Ta metoda leczenia polega na regularnym przyjmowaniu niewielkiej dawki alergenów. W miarę upływu czasu lekarz zwiększa stężenie. W ten sposób uodporniamy organizm na działanie czynnika alergizującego.

Alergia krzyżowa może ujawnić się w każdym wieku. W związku, iż towarzyszące jej objawy znacząco obniżają jakość życia, warto skonsultować się ze specjalistą. Alergolog ustali przyczynę niepożądanych dolegliwości i zleci stosowne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *