Obecnie second hand odwiedzają osoby w różnym wieku oraz o różnym statusie społecznym. Nie wszyscy są biedni i na emeryturze. Lumpeksy przestały być utożsamiane z obciachem. Teraz, gdy moda cyrkularna nabiera na znaczeniu, stanowią racjonalny wybór. Wyprodukowaliśmy już dość ubrań. Pora tak nimi rozporządzać, aby nie trafiały na wysypisko. W naszym artykule podpowiadamy, jak kupować w lumpeksie?
Spis treści:
- Jak robić zakupy w lumpeksie? Ubrania w twoim kolorze lub same sukienki
- Określenie celu zakupów
- Centymetr krawiecki przydatny w lumpeksie
- Jak kupować w lumpeksie? Zwracanie uwagi na skład ubrań oraz ich stan
- Racjonalne zakupy. Czy kupiłabyś to ubranie, gdyby nie było tanie?
Jak robić zakupy w lumpeksie? Ubrania w twoim kolorze lub same sukienki
Second hand to sklep, który może przytłaczać wiele osób. Po przekroczeniu jego progu widzimy mnóstwo ubrań. Niektórym od razu odechciewa się poszukiwań, wystarczy, że spojrzą na ich liczbę. Tymczasem zakupy w lumpeksie warto robić systemowo. Aby nie przeglądać wszystkiego, trzeba wypracować pewien system. Np. przeglądam tylko ubrania ze swojej palety kolorystycznej. Jeśli jestem zimą, interesuje mnie krwista czerwień, malinowa czerwień, biel, butelkowa zieleń, morska zieleń, niebieski, fioletowy oraz słoneczna żółć. Omijam beże i brązy. Jeśli noszę głównie sukienki, to nie odwiedzam działu ze spodniami czy legginsami. Jeśli mój styl jest elegancki, omijam ubrania sportowe.
Określenie celu zakupów
Niezależnie od tego, czy idziemy do second handu, czy sieciówki, powinnyśmy określić cel zakupów. To powinno ograniczyć zbędne wydatki, jakie często ponosimy, gdy rzeczy są tanie. Ponadto ułatwiają poszukiwania w lumpeksie. Jeśli chcę fioletową bluzę na zamek błyskawiczny, to udaję się na dział z bluzami i szukam fioletowej, a następnie patrzę na to, czy ma wszyty suwak. Gdy potrzebuję rurek z wysokim stanem, omijam dzwony oraz spodnie z niskim stanem.
Centymetr krawiecki przydatny w lumpeksie
Zakupy w lumpeksie to trudna sprawa. Tutaj mamy ubrania różnych marek, które charakteryzują się odmienną rozmiarówką. Np. ze szwedzkiej firmy odzieżowej możemy nosić sukienki w rozmiarze 36, a z polskiej 34. W niektórych second handach są przymierzalnie. W innych na próżno ich szukać. Obecność przymierzalni nie gwarantuje jednak sukcesu, ponieważ zazwyczaj ustawiają się pod nimi długie kolejki. Nie wszystkie ubrania w lumpeksie są czyste i zachęcają do mierzenia. Dlatego też warto zabrać ze sobą centymetr krawiecki, a wcześniej zmierzyć się w kluczowych partiach ciała, w tym w biuście, talii, biodrach i udach. To pomoże nam uniknąć błędów zakupowych.
Jak kupować w lumpeksie? Zwracanie uwagi na skład ubrań oraz ich stan
Kupując odzież używaną, warto zwrócić uwagę na jej skład oraz stan. Po co nam zniszczona kurtka skórzana, która za chwilę wyląduje na śmietniku, bo już się łuszczy i pęka? Czy wełna to nasz ulubiony materiał? A może okropnie nas drapie i potrzebujemy mieszanki wiskozy oraz poliamidu. W second handach warto stosować takie same kryteria jak w sklepach stacjonarnych. Jeśli coś jest zniszczone, poplamione, ma nieciekawy skład lub taki, który nam szkodzi, to odpuśćmy sobie daną rzecz, nawet gdy wydaje się prawdziwą perełką.
Racjonalne zakupy. Czy kupiłabyś to ubranie, gdyby nie było tanie?
Zakupy w lumpeksie bywają uzależniające, zwłaszcza że w second handach możemy poczuć się jak rosyjskie milionerki. Stać nas zdecydowanie na więcej. Dlatego zadaj sobie zawsze pytanie, czy kupiłabyś to ubranie, gdyby nie było tanie? Jeśli odpowiedź brzmi: tak, bo to mój kolor i świetny krój, to masz czyste sumienie. Będziesz nosić daną rzecz, a nie tylko magazynować ją w szafie.