Antykoncepcja awaryjna okazuje się ratunkiem dla kobiet, które w danym momencie nie planują bycia matką, a boją się, że wskutek odbycia niezabezpieczonego stosunku, mogą zajść w ciążę. Tabletka dzień po stanowi sprawdzone i skuteczne rozwiązanie, które pozwala podjąć działania zaradcze po akcie płciowym. Jak działa ellaOne i co warto wiedzieć o antykoncepcji postkoitalnej?

Spis treści:

  1. Świadome macierzyństwo gwarancją szczęśliwego dzieciństwa
  2. Dlaczego środki antykoncepcyjne bywają nieskuteczne?
  3. Czym jest antykoncepcja awaryjna?
  4. Jak działa ellaOne?
  5. Skutki uboczne ellaOne
  6. Recepta na ellaOne, czyli walka z czasem
  7. Równy i sprawiedliwy dostęp do antykoncepcji postkoitalnej

Świadome macierzyństwo gwarancją szczęśliwego dzieciństwa

Liczne badania psychologiczne pokazują, iż dojrzałość płciowa nie zawsze idzie w parze z gotowością do bycia rodzicem. Niezależnie, czy mamy 18 lat, czy zbliżamy się do 40. urodzin – możemy nie sprawdzić się w roli matki. W związku z tym bardzo ważne jest odpowiedzialne podejmowanie decyzji w zakresie własnej płodności. Inaczej nie tylko plany kobiety obrócą się wniwecz, ale też ucierpi na tym dziecko, które nie otrzyma należytego oparcia emocjonalnego. Do gabinetów psychologów każdego dnia zgłaszają się ludzie, którzy nie radzą sobie z pewnymi sprawami. W trakcie terapii okazuje się, iż wykształcili oni pozabezpieczny styl przywiązania, gdyż ich potrzeby emocjonalne nie zostały w pełni zaspokojone przez matkę, dla której ciąża okazała się sporym zaskoczeniem.

Dlaczego środki antykoncepcyjne bywają nieskuteczne?

Na szczęście nie jesteśmy dziś zdani na ślepy los. Istnieją skuteczne metody zapobiegania ciąży. Prezerwatywy, czyli antykoncepcja mechaniczna, nie tylko zapobiegają zapłodnieniu, ale też rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową. Niestety, kondom może zsunąć się lub pęknąć w trakcie stosunku, przez co traci swoje właściwości ochronne. Także tabletki antykoncepcyjne, choć charakteryzują się wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży, mogą okazać się zawodnym rozwiązaniem. Aby chroniły przed zapłodnieniem, powinny być przyjmowane codziennie o stałej porze. Często jednak w ferworze codziennych zajęć pomijamy którąś pigułkę. Także zatrucia pokarmowe, którym towarzyszą wymioty i/lub biegunka, obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. W powyższych sytuacjach, jak również w przypadku, gdy ulegliśmy namiętności, z pomocą przychodzi tabletka dzień po.

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna obejmuje dwie tabletki dostępne na rynku, mowa o ellaOne i Escapelle. Ta pierwsza cieszy się jednak większą popularnością. Substancją aktywną ellaOne jest octan uliprystalu, który zapobiega ciąży na kilku poziomach.  Omawiana tabletka dzień po może zostać zażyta do 120 godzin od odbycia niezabezpieczonego aktu seksualnego. Niemniej im szybciej kobieta sięgnie po ellaOne, tym mniejsze prawdopodobieństwo, iż zajdzie ona w nieplanowaną ciążę.

Jak działa ellaOne?

Warto podkreślić, iż ellaOne nie jest środkiem wczesnoporonnym. Tabletka dzień po to nic innego jak środek antykoncepcyjny, który ze względu na swoją specyfikę działa również po odbytym stosunku płciowym. Najlepsze rezultaty antykoncepcja postkoitalna przynosi w pierwszej fazie cyklu. Hamuje wówczas owulację, czyli po jej zastosowaniu komórka jajowa w ogóle nie jest uwalniana do jajowodu. Ponadto ellaOne zagęszcza śluz szyjkowy, przez co plemnikom znacznie trudniej dotrzeć do żeńskiej gamety. Antykoncepcja awaryjna oddziałuje również na endometrium i perystaltykę jelit, co w rezultacie znacznie zmniejsza ryzyko nieplanowanej ciąży.

Skutki uboczne ellaOne

Tabletka dzień po może mieć również skutki uboczne, jednak te zazwyczaj są niegroźne i obejmują nudności, wymioty oraz plamienia z dróg rodnych. Należy jednak pamiętać o tym, iż po zwymiotowaniu ellaOne, należy sięgnąć po kolejną tabletkę, ponieważ ta nie zdążyła się rozpuścić i zadziałać. Choć antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna, gdyż została przebadana klinicznie przed dopuszczeniem do obrotu, to nigdy nie należy traktować jej jako substytutu prezerwatywy czy tradycyjnych pigułek antykoncepcyjnych.

Recepta na ellaOne, czyli walka z czasem

Jak wcześniej wspominaliśmy, czas działa na niekorzyść kobiety. Im później sięga ona po ellaOne, tym mniejszą skutecznością charakteryzuje się tabletka dzień po. W Europie Zachodniej uwzględniono tę zależność, dlatego antykoncepcja awaryjna jest dostępna bez recepty. W Polsce dostęp do ellaOne pozostaje regulowany.  O ile mieszkanki wielkich miast nawet w sobotę potrafią znaleźć prywatny gabinet lekarski, w którym bez trudu otrzymają e-receptę na tabletkę dzień po, o tyle na wsiach i w małych miasteczkach sytuacja prezentuje się zgoła inaczej. W rezultacie przez lata kobiety z małych miejscowości skarżyły się na utrudniony dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Ponadto w niewielkich społecznościach proszenie o e-receptę na ellaOne bywa dość krępujące, ponieważ ginekolog świetnie zna wszystkie mieszkanki. Telemedycyna wprowadziła w tym zakresie równość. Dziś recepta na ellaOne online znajduje się w zasięgu każdej Polki.

Równy i sprawiedliwy dostęp do antykoncepcji postkoitalnej

Od kilku lat w Polsce stosuje się e-recepty. Te zastąpiły dokumenty w wersji papierowej, które często pozostawały nieczytelne nie tylko dla pacjentów, ale też pracowników aptek. Recepta elektroniczna znacznie poprawiła dostępność ellaOne. Dziś nie musimy ograniczać się wyłącznie do ginekologów pracujących w naszej miejscowości, możemy skorzystać z wielu poradni medycznych online np. z e-recepta.net. Na jej uzyskanie nie czeka się długo. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu wypisze ją elektronicznie. Tego typu usługi nie są drogie i pozwalają uniknąć niepotrzebnych kolejek, co w dobie pandemii jest niezwykle ważne.